Erhürman: Sporda gençlerin önünün açılması için yoğun çalışma yürütülmeli

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve heyeti, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu’nu ziyaret etti. Erhürman, Kıbrıslı Türk gençlerin sporda önünün açılması için yoğun çalışmaların yürütülmesi gerektiğini söyledi.
Ziyarette konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, bunca yıl yitirilen zamanın buraya kadar olduğunu, şimdi ise gençlerin uluslar arası camiada boy göstermesi için yoğun çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. Erhürman, “Kıbrıs sorununda Crans-Montana zirvesiyle birlikte müzakere süreci çöktü. Yeni bir müzakere sürecinin başlaması zaman alacağı söyleniyor. Ancak bizim, gençlerimizi bu süreç içerisinde harcama gibi bir lüksümüz yoktur. Bir yandan Kıbrıs sorununun çözülmesi için çaba sarf ederken, bir yandan da genç sporcularımızın uluslar arası camiada spor yapması için yoğun bir çalışma yürütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BU İŞLER SARAYÖNÜ POLİTİKASIYLA YÜRÜTÜLEMEZ”
Kıbrıslı Türklerin spor alanında önünün açılması çözüm ve barıştan vazgeçtiği anlamına gelmeyeceğini kaydeden Erhürman, “Bir an önce ne yapılması gerektiğine hep birlikte karar vermemiz ve çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu işler Sarayönü politikasıyla yürütülecek işler değildir. Kendi kendimize propagandalar yaparak harcanan zamanın buraya kadar olduğunu düşünüyorum. Şimdi zaman, çocuklar için birşeyler yapma zamanıdır. Bu konuda ciddi bir şekilde emek harcanmalıdır. Bu alanda KTFF ve diğer federasyonlarla birlikte çalışmalar yürütmek istiyoruz” dedi.

SERTOĞLU: “BİZİM GENÇLİĞİMİZ SPOR YAPMAK İSTİYOR”
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, bu konuda gereken çalışmaların yapılmadığını, bu çalışmaların uluslar arası arenada yapılması gerektiğinin altını çizdi. Sertoğlu “Bu işler için çok geç kalındı. Neresinden başlarsak ülkenin geleceği için kârdır. Bizim yıllarca savunduğumuz bir durum vardır ki, biz yalnız başımıza bu işi yapamayız. Biz yıllarca bu konuda çok çaba sarf ettik. Hiç kimsenin yapamadığı işleri yaptık ama yine de olmadı. Günün sonunda yaptığımız bütün çalışmalar sekteye uğradı. Bunun siyasi arenada incelenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

“BİZİM GENÇLİĞİMİZ SPOR YAPMAK İSTİYOR”
Sertoğlu konuşmasının devamında; “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Festivallerde açıklaması yapmasından çok, bu konuyla ilgilenen yetkilileri bilgilendirmesi gerekir. Gençler Akıncı’ya bu yüzden oy verdi. Erhürman’ın dediği gibi Sarayönü politikasıyla bu işler yürümüyor. Bu konuyla ilgili ciddi atılımlar yapılması lazım. Uluslararası ziyaretlerde hiç bu konular konuşulmuyor. Bu işler beklemeyle de, söylemeyle de olmaz. Bizim gençliğimiz spor yapmak istiyor. Sporu siyasete karıştırmamak lazımdır” şeklinde konuştu.