Erhürman: Bu dönemi dünya ile buluşmada gecikmeden çaba göstereceğimiz bir dönem olarak görüyoruz

CTP Başkanı Tufan Erhürman ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’ni (KTSYD) ziyaret etti. Erhürman ziyarette KTSYD Başkanı Çelen Oben ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Erhürman her zaman çözüm ve barış iradesini ortaya koymakla birlikte nesilleri kaybetme endişesi taşıdıklarını söyledi. “Bugün bir çocuk, jimnastikçi olmaya karar verirse, bunun ileride uluslararası alanda müsabakalara katılacağı beklentisi ile yapılması başka bir şeydir, yok öyle bir şey nasıl olsa olmayacak beklentisi ile yapmak başka bir şeydir” diyen Erhürman, “Bu dönemi Kıbrıslı Türklerin nasıl uluslararası alandaki spor müsabakalarına katılacağı, dünyayla buluşmakta fazla gecikmeyeceği ve nesiller kaybetmeyeceği noktasında yoğun bir çaba göstereceğimiz bir dönem olarak görüyoruz” dedi.

Sporun kendileri açısından önemli noktalardan biri olduğunu söyleyen Erhürman, “Biz buna insan hakları meselesi olarak bakıyoruz. O yüzden el ve gönül birliği ile bu alandaki kurumlarımızla nasıl işbirliği yaparız ve çocuklarımızın önünü açarız noktasındayız. Birkaç nesil daha kaybetmeye bizim gönlümüz razı değildir” ifadelerini kullandı.
“ÇOCUKLARIMIZIN ULUSLARARASI ALANDA SPOR YAPMASI GÜNDEMİMİZİN EN ÖNEMLİ MADDESİ OLMALI”
“Çocuklarımızın uluslararası alanda spor müsabakalarına katılması gündemimizdeki en önemli maddesi olması lazım” diyen Erhürman, “Bunu sizin gibi özel kurumlarımızla, bizim gibi siyasi partilerle, başka sivil toplum örgütlerimizle her ortamda durmadan, bıkmadan, usanmadan dile getirmemiz ve talep etmemiz lazım. Birlikte yapacağımız çok iş var diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
OBEN “ÜLKE SPORUNA KATKI KOYMAYA ÇALIŞIYORUZ”
KTSYD Başkanı Çelen Oben yaptığı ise konuşmada, CTP’nin ülkenin önemli siyasi partilerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “ülke siyasetine, ülke gelişimine meclisimizde katkı koyuyorsunuz. Bu anlamda derneğimize yapmış olduğunuz ziyaret bizim açımızdan önemli. Bizler de KTSYD olarak ülke sporuna katkı koymaya çalışıyoruz. Günün sonunda iki kurum da bu ülkenin gelişmesi için çalışıyor” dedi.
“AMBARGOLARIN KALKMASI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”
Ülke sporu üzerindeki ambargoların kalkması için dernek olarak üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını belirten Oben, “Özellikle ülkemizdeki gençlerin savaştığı spor ambargosu konusunda dernek olarak bizler de yabancı gazetecilerle olan ilişkilerimizde bunları hep dile getiriyoruz. Son olarak Conifa Euro 2017 için ülkemize gelen yaklaşık 30 civarı yabancı gazeteciye ülkemize uygulanan ambargoları anlattık. Onlar da kendi medyalarında bu konuya yer vereceklerini bizlere ilettiler. Dernek olarak elimizden gelen ne varsa hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden yapmaya ve yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.