Erhürman: Girne İnisiyatifi, İyi İdare Yasası’nı bu ülkeyi yönetenlere öğretti

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve beraberindeki milletvekilleri, Girne İnisiyatifi’nin 1. Yıldönümü nedeniyle dün akşam Girne Barış Parkı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı. Girne’deki çarpık yapılaşmaya karşı eylemler düzenleyerek ismini duyuran Girne İnisiyatifi, düzenlenen etkinlikte ayrıca halk meclisini toplayarak bilgi alış verişinde bulundu. Etkinliğe, milletvekilleri Doğuş Derya, Fazilet Özdenefe ve Erkut Şahali ile Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi de katıldı.

ERHÜRMAN: GİRNE’NİN HEM YÜREĞİ HEM BEYNİSİNİZ
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuşmasında toplumumuzda ihtiyaç duyulan öz güvenin hatırlatıldığına vurgu yaptı. Herkesi yürekten tebrik ettiğini belirten Erhürman şöyle konuştu:
“Halil Paşa ‘şehirlerin bir ciğeri olur, ciğeri parklardır’ dedi. ‘Yolları olur onlar belki solunum yollarıdır’ dedi. Şehirlerin bir de yüreği ve beyni olur. Ben burada oturanların, Girne’nin hem yüreği hem beyni olduklarına inanıyorum. Bu yüzden son derece katkı koyduğunuza inanıyorum. İyi İdare Yasası’nı biz Meclis’ten geçirirken açıkçası bütün bunları ne tahayyül ettik ne de arzu ettik. Bunlar olsun da İyi İdare Yasası olsun diye bir arzumuz yoktu. Ama sizin sayenizde İyi İdare Yasası’nın nasıl uygulanması gerektiğini de bu ülkeyi yönetenlerde öğrenmek zorunda kaldılar. Bu da sizin başarınızdır. Bizim memlekette en çok ihtiyaç duyulan şeyin öz güven olduğuna ‘Biz yapabiliriz inancı’ olduğuna inanıyorum.”

PAŞA: GİRNE İÇİN BİR YIL İÇİNDE ÇOK MÜCADELELER VERDİK
Girne İnisiyatifi adına konuşan Halil Paşa ise bir yılda verilen mücadeleyi özetledi. Konuşması şöyle:
“Bir yıl önce burada toplandığımızda şunu arzuluyorduk. Girne artık nefes alamaz duruma geldi. Girne’de bu altyapıya ve bu nüfusa karşı betonarme, kısa günün karı olan yapılaşma yaşam kalitesini düşürmektedir. Eğer bir kentin cesur, fedakar insanları yoksa o zaman o kentin de magandalarından, cahillerinden ve en önemlisi de sadece karı düşünen aç gözlülerden çekeceği çoktur. Bunun için her yaştan Girneli buraya toplandık, hatta Girne sevdalısı başka yerlerden gelen arkadaşlar da destek verecek Girne’deki kötü gidişatı nasıl durdurur, nasıl farkındalık yaratabiliriz dedik. Elimizde bir Templos deneyimi vardı. Templos köyüler köy bizim karar bizim deyip hem köyün demokratik yapısını değiştirmediler hem bitki örtüsünü, hem de tarihi dokusuna sahip çıktılar. Bugün burada 14.’ncüsü yaptığımız adına da halk meclisi dediğimiz toplantılarımız ile Girne’yi tartışmaya başladık. Bir yıl içinde çok mücadeleler verdik. Bu mücadelelerin içinde mitinglerimizi sığdırdık, pankartlar açtık, bildiriler dağıttık. İkinci Bölge Kapsamlı Emirnamesi’nde kişiye özel çıkarılacak bir emirnameyi engellemeyi başarabildik. Buraya gelen siyasi partiden arkadaşlara çok teşekkür ederim. Çünkü bize başından beri destek verdiler. Kentler insan gibidir onların da gözleri kulakları ve aldıkları bir nefes vardır. Akciğerleri belki parklarıdır, solunum yolları belki yolları, caddeleridir. Şehrin girişleridir belki gözleri, dağlarıdır. Şehir nefes almalıdır ki insanlar yaşayabilsin, şehir nefes almazsa içindeki insanlar da nefes alamaz. Bu şehri yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Biz haklıyız biz kazanacağız.”