Onaylamıyoruz

Cumhuriyetçi Türk Partisi Kadın Örgütü, çevre tahribatları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Yaptıkları yanlışlara ve yasadışı işlere halkın kayıtsız kalarak cevap vermeyeceğini düşünen bir kesim, yaptıkları tahribat ile hem ülkeye hem de topluma hoyratça zarar veriyor. Bunların, sıcak havanın bunaltıcı etkisi ya da rehavet nedeniyle, yaptıklarına toplumun ses çıkarmayacağını düşündükleri açıkça ortadadır. Son iki haftadır sır gibi saklanan Girne Emirname değişikliği, Girne’nin yavaş yavaş ortadan kaybolan zengin ve güzel görünümüne bir kez daha ve geri dönülemeyecek şekilde zarar verecek bir tahribata yol açacaktır. Devlet, hükümet ve belediye yetkilileri halkı bilgilendirme ve bu konuda görüş almakla yükümlüdürler. İmar planının şart olduğu ülkemizde, sırf peşkeş çekilsin diye, durum emirnameler ile idare edilmeye çalışılmaktadır. Adanın doğal ve geleneksel yapısının bozulması ile oluşacak kayıplar, geri dönülemez yollara yapılan girişimler kabul edilebilir değildir. Ülkenin en çok ihtiyacı olan ve sıcak yaz aylarında yokluğunu hissettiğimiz daha çok orman, daha çok yeşil alan, daha çok doğa ile projeler üretmesi gereken kurumlar, peşkeş ve rant uğruna yapılaşmak için mazeretler üretip el altından iş yapmak için yeniden düğmeye basmış durumda. Adanın doğusunda, en güzel kumunu ve plajlarını barındıran Mağusa’da ise ayrı doğa felaketleri söz konusudur. Kumunun nadir olduğu ve birçok insanın adada başka şehirlerden gelip denize girdiği toplumun malı olan Glapsides plajı, bir doğa faciasına sebebiyet verilerek tahrip edilmiş durumdadır. Çok kısa bir süre önce Mağusa göller bölgesinde bulunan yurt inşaatının doğal yaşama olan olumsuz etkileri nedeniyle mühürlenmiş olmasına karşın devam ettiği gerçeği ortadayken, şimdi yeniden ve bu kez Belediye eliyle yeni bir doğa felaketi Glapsides plajında yaratılmıştır. Toplum olarak hiçbir kesimi ayırmaksızın, yaşadığımız adayı yok etmeye çalışanlara ve usulsüzlüklere karşı dik duruşumuz ve katı şekilde kabul etmeyişimiz ve onaylamayışımız devam edecektir.

1- Beşparmakların yok edilmesini
2- 2- CMC’nin rehabilite edilmeden ve doğaya kazandırılmadan yeniden faaliyete geçmesini
3- 3- Eski eserlere keyfi müdahaleleri
4- 4- Mağusa surlarının ralli alanı olarak kullanılmasını
5- 5- Glapsides veya herhangi bir halkın malı olan plajın rant uğruna tahrip edilmesini
6- 6- Ağaçların gelişigüzel kesilmesini ve uzayıp giden doğa, doğal kaynak ve ada eserlerinin tahribatını, yok edilişini onaylamıyoruz.

CTP Kadın Örgütü