CTP Terminal’de: Şoförler eşitlik istiyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi, emekçi ve üretici kesimlerle buluşmak, sorunları yerinde tespit edip yeni politikalar üretmek için başlattığı gezilere bugün de Lefkoşa ile devam etti.

“Sokaktayız” adı altında sürdürülen ziyaretlerde, Otobüs Terminali’ne gidilerek minibüsçülerle buluşuldu.
Genel Sekreter Tufan Erhürman, Örgütlenmeden Sorumlu MYK Üyesi Erdoğan Sorakın ve partililerin katıldığı ziyaretlerde sıkıntılar masaya yatırıldı, sorunlar not edildi.

ŞOFÖRLER DEVLET POLİTİKASI İSTİYOR
Otobüs şoförleri, devletin toplu taşımacılık politikası olmadığından yakındı ve acilen bir çözüm geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Toplu taşımacılık yapanların yılda sadece eğitimin devam ettiği 165 gün çalıştığını, geriye kalan zamanlarda iş yapamadıklarını dile getiren şoförler, ülkede özel okulların ve üniversitelerin izinsiz toplu taşımacılık yaptığını vurguladı. Bu okulların toplu taşımacılıkla uğraşan kişilerden hizmet aldıkları zaman da maliyetine hizmet aldıklarını dile getiren şoförler, üniversitelerin hukuken belirlenmiş güzergahlarda toplı taşımacılık hizmeti vermeleri gerekmesine rağmen kimsenin bu kurallara uymadığını ve her yerde ücretsiz toplu taşıma hizmeti verildiğini söyledi.

HERKES KENDİ HİZMETİNİ VERMELİ
Üniversitelerin eğitim hizmetini, otellerin otelcilik hizmetini, şoförlerin de toplu taşıma hizmetini vermeleri gerektiğinin altını çizen otobüs şoförleri, bu sayede devletin vergi gelirlerinin de artacağını çünkü devletin toplu taşımacılık hizmeti veren okul ve otellerden vergi alamadığını kaydettiler. Toplu taşımacılıkta kooperatifleşmeye gidilmesi gerektiğine vurgu yapan şoförler, bu sistemin Güney Kıbrıs ve Türkiye’de hayata geçirildiğini kaydetti.

KURALLAR DÜZEYİNDE EŞİTLİK GEREKİYOR
Güney Kıbrıs’tan kuzeye geçen toplu taşımacıların tabi olacağı kurallarla Kuzey Kıbrıs’tan güneye geçen toplu taşımacıların tabi olacağı kurallar düzeyinde eşitlik sağlanması gerektiğini belirten şoförler, kaçak taşımacılık yapanlara ağır cezalar getiren yasa değişikliklerine ihtiyaç olduğunu, ülkede adeta devlet gözetiminde kaçak taşımacılık yapıldığını söyledi. Şoförler, İzin Kurulu’nun özerkleşmesi ve partizanlıktan arındırılması gerektiğini de ifade ettiler.