Lefkoşa’daki çöp yığınları sağlığımızı tehdit ediyor. Toplanmayan çöpler, artan sıcakların da etkisiyle enfeksiyon hastalıkları yönünden tehlike arz etmektedir. Özellikle, hijyenik olmayan ortamlarda salgın yapan, tifo, tifüs, sarılık gibi bulaşıcı hastalıklar, sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Lefkoşa’daki çöp yığınları sağlığımızı tehdit ediyor.  Toplanmayan çöpler, artan sıcakların da etkisiyle enfeksiyon hastalıkları yönünden tehlike arz etmektedir. Özellikle, hijyenik olmayan ortamlarda salgın yapan, tifo, tifüs, sarılık gibi bulaşıcı hastalıklar, sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.  

Haftalardır devam eden ve bir türlü çözülemeyen Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki bu sorun, hem belediye çalışanları, hem Lefkoşalılar hem de ülkemizin başkentinin içine düştüğü durum açısından üzüntü ve utanç vericidir. Bu konuda, haftalardır iktidar tarafından bir çözüm üretilememesini ve Lefkoşalıların çöplerle yaşamasına adeta seyirci kalınmasını, Lefkoşa halkına yapılan büyük bir saygısızlık olarak kabul ediyoruz.

Hiçbirimiz hem beden hem ruh sağlığımızı tehdit eden, yaşam kalitemizi yerlerde süründüren bir çöp şehirde yaşamayı hak etmiyoruz. Salgın hastalıklar baş göstermeden, acilen iktidarı bu konuda çözüm üretmeye çağırırız. Bizi yönetenlere, öncelikli görevlerinin, toplum sağlığını korumak ve halkının sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına saygı duymak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

Dr Sibel Siber

CTP-BG Sağlık Komitesi Başkanı