Siber’den özel masa: Engellilerin yaşama entegresi devlet politikası olacak

Özel eğitime ihtiyacı olan insanların yanında ailelerine de her türlü desteğin verilmesi ve engellilerin sosyal yaşama entegresi için devlet politikalarının oluşturulması gerektiğini söyleyen CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, göreve geldiği takdirde kurulacağını söylediği çalışma gruplarından birinin de Engelli ve Özel Eğitim Çalışma Grubu olacağını söyledi. Siber, toplumun genelini ilgilendiren bu konuda konuya paydaş sivil toplum örgütü ve uzmanlardan oluşacak çalışma gruplarının mevcut hükümetlere de yol gösterici ve yönlendirici çalışmalar yapılacağını vurguladı. CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Özel Eğitim Vakfı’nı ziyaret ederek bilgi aldı.

Vakfın hazırladığı projelerle ilgili kaynak yaratılması konusunda girişim yapacağını belirten Siber görüşmenin sonunda anı defterini imzaladı. Bu ziyaretinde daha büyük projeleri olan bir ÖZEV ile karşılaştığını not düşen Siber, vakfın manevi değerinin büyük olduğunu belirtti.

ÖZEV’İN ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ
Ülkemizde özel ihtiyacı olmayan diğer çocuklar gibi özel eğitime ihtiyacı olan çocukların gelişimsel ve eğitsel değerlendirmeleri doğrultusunda uygun davranışları ve akademik becerileri kazanabilmek için ÖZEV’in yapmış olduğu özverili çalışmaları takdir ettiğini söyleyen Siber, burada eğitim görenlerin bireyselleştirilmiş eğitim programları ile var olan becerileri en üst düzeye çıkarılması ile hazır bulunuşluk düzeyinde olan çocukları normal yaşıtları arasına entegre edilmesi için yapılan çalışmalarla bağımlılıkları azaltma yönündeki eğitimlerin çok önemli olduğunu vurguladı.