CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, UBP’li Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun grevde olan belediye
çalışanlarını hedef alan açıklamalarını eleştirdi. Akansoy, Hasipoğlu’nun, belediyede süren onurlu mücadeleyi
değerlendirirken sarf ettiği, “İsyan ediyorsanız sonuçlarına katlanacaksınız” sözlerinin UBP’nin sahip olduğu
düşünce yapısının ve bakış açısının çok net bir göstergesi olduğunu belirtti.

İktidar partisi UBP’deki siyasi hesaplaşmalar üzerine Sağlık Bakanlığı koltuğuna oturtulan Sayın Ertuğrul Hasipoğlu’nun, belediyede süren onurlu mücadelede işçileri hedef göstererek, ‘isyan ediyorsanız sonuçlarına katlanacaksınız’ demesi UBP’nin sahip olduğu düşünce yapısının, bakış açısının çok net bir göstergesidir. Bir diktatör edasıyla grevdeki çalışanları suçlayan Sağlık Bakanı kendi görevini yapacağına, başarısızlıklarına kılıf bulamıyor olacak ki softa şaşırtmasıyla, siyasi partilerin, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin ve Lefkoşa halkının destek verdiği bu grevi hiçe sayarak bir suçmuş gibi göstermeye çalışıyor. Maaşlarını alamayan, yatırımları yapılmayan ve anayasaya aykırı olarak angarya çalıştırılmak istenen işçilerin haklı mücadelesinin bir ‘sonuç’ olduğunu gözden kaçıran Bakan Hasipoğlu, üslubuyla da UBP’nin farkını ortaya koyuyor.

Sayın Bakan’ın, evine ekmek götüremeyen, sağlıksız koşullarda, çalışma güvenliği olmadan yaşamlarını sürdüren belediye çalışanlarından özür dileyeceğine, memleketi batıran partisinin suçlarını bastırmak için saldırıya geçmesi kabul edilemez bir durumdur. Söz konusu UBP olunca bu tarz tavırlar toplumumuz açısından yadırganacak değildir elbette ancak UBP’li bir belediye başkanının elinde usulsüzce ve akıldan yoksun yönetilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananların faturasını çalışanlara çıkarmak da aymazlığın ta kendisidir.

Davalık olan olaylı UBP Kurultayı nedeniyle ikiye bölünen UBP’nin ülke sorunlarını anlamakta ve sorunlara çözüm bulmakta ne denli aciz kaldığı toplanamayan çöplerimizden de bellidir. LTB, UBP’nin laboratuarıdır. Dönen dolapları anlamak için de mikroskoba ihtiyaç yoktur çünkü Sayıştay raporları, mahkemelerde açılan davalar ve kabarık dosyalar her şeyi ortaya koymaktadır.

Hizmet odaklı bir siyaset anlayışları olmayan, insan odaklı düşünemeyen iktidar yetkilileri ülkeyi soktukları kaosun özrünü dilemek için istifa etmek yerine fütursuzca halka saldırmakta, tehditler savurmaktadır. Bugün UBP milletvekili Ahmet Çaluda’nın kendi partisi ile ilgili açıklamaları da bunun ispatıdır. Sayın Çaluda bile, içine düştükleri bu durumdan utandığını ve bu gidişle erken seçimden başka şansları kalmadığını belirtmekte ve UBP içindeki kirli yarışı kendi açıklamalarıyla da deşifre etmektedir. UBP’li seçilmişlerin de itiraf ettiği gibi bu ülkeyi ve Lefkoşa’yı ancak erken bir seçim temizler.

Hal böyleyken bu sistemin değişmesini isteyen ilerici Kıbrıs Türkler ile yarından itibaren başbakanlık önüne taşınacak olan eylemlerde, CTP-BG olarak yerimizi en önde alacağımızı ve Lefkoşa’yı Lefkoşalılar için geri alana kadar da eve dönmeyeceğimizi belirtmek isterim.

Oyun artık bitmiştir, halk UBP’ye hesap sormak için yola çıkmıştır.

 

Asım Akansoy

Genel Sekreter