Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ve külliye konularında oluşturulan araştırma komitelerinin raporları bugünkü Meclis oturumunu karıştırdı. CTP, raporların gerçeği yansıtmaması nedeniyle komitelerdeki üyelerini çekti.

KTHY ile ilgili oluşturulan ve başkanlığını Afet Özcafer ‘in yaptığı, KTHY’nin Bu Duruma Gelmesinin Nedenleri İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi’nin hazırlayacağı rapor yerine, Komite Başkanı’nın özel notları basına sızdırılmış ve kamuoyuna ‘KTHY raporu’ olarak yansıtılmıştı. KTHY’nin ilk günden, battığı güne kadar geçen sürecin yer alması gereken sözde raporun sadece 2008 yılına kadar olan süreyi kapsaması CTP milletvekilleri tarafından protesto edildi.

Külliye ile ilgili kurulan ve başkanlığını UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin yaptığı, Haspolat’taki 200 dönüm arazinin Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na (KISAV) verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik olup olmadığını araştırmak için kurulan meclis komitesinin raporu ise Başsavcılıktan gerekli bilgi alınmadığı gerekçesiyle CTP’li üyelerce tanınmadı. CTP, Meclis’in bugünkü oturumunda her iki komitedeki üyelerini de çekti.

ADEM: CTP KİMSENİN PASPASI OLMAZ

Söz konusu komiteler konusunda Meclis’te konuşan CTP Milletvekili Sonay Adem, konuyu grup başkan vekili olarak arkadaşlarından dinlediğini ve duyduklarına inanmak istemediğini belirtti. “Bu rapor bu komitede hazırlanmadı ve komitenin rapordan haberi bile yok. Meclis’in tarihinde böyle bir rezalet olmadı” diyen Adem, Meclis çatısı altında hazırlanmayan raporun kabul edilir olmadığını söyledi. Külliye konusunda arazinin veriliş şeklinin doğru olup olmadığının Başsavcılığa sorulmasını talep eden CTP’li komite üyelerinin bu isteklerinin yerine getirilmediğini vurgulayan Adem, “Mutabakat sağlanmasına rağmen bu yapılmadı. CTP kimsenin paspası olmaz. Bu rapor ortada durduğu sürece biz üyelerimizi çekiyoruz” dedi.

ULUÇAY: YENİ TASLAK HAZIRLANMADI

KTHY Araştırma Komitesi’nin üyesi olan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ise “CTP üyeleri komitenin toplanması için nisap sağlamıştır. İleriye dönük olumlu bir çalışma yapılması için iyi niyet gösterdik. Bu taslağın komite tarafından yapılması gerekirdi. Toplanan veriler ışığında rapor hazırlanacaktı ama taslak biz görmeden basına sızdırıldı. Bu tartışmalara rağmen yapılan toplantıda komitenin yeni bir taslak hazırlaması önerisini getirdik. Elde edilen verilere göre rapor yazılması için Aslanbaba ve Çaluda’nın onay vermesine rağmen Komite Başkanı Afet Özcafer, gerekli çalışmalar yapılmadan ısrarla basında çıkan taslağın onaylanması istedi” dedi.

KALYONCU: RAPOR AFET HANIM’IN ÖZEL NOTLARIDIR!

KTHY için yapılacak olan araştırmanın kurulduğu günden bugüne kadar olması gerektiğini ifade eden CTP Milletvekili Kalyoncu ise “UBP ne yaptı? Sadece CTP dönemini içeren bir rapor hazırladı çünkü amaç sadece CTP’yi suçlu göstermekti. Şimdi yapılana karşı çıkıyoruz diye eleştiriliyoruz. Biz her yerde hesap vermeye hazırız, davalardan korkmuyoruz. Biz iddialarınızı ispatlamanız için size karşı dava açtık” dedi.

KTHY raporunun, Komite Başkanı Afet Özcafer’in özel notları olduğunu söyleyen Kalyoncu, “Ortada taslak yoktur çünkü raportörlerle beraber hazırlamadı ve kendi özel notlarını basına sızdırdı. Yanlışından geri döneceğine herkesi uyutmaya çalışıyor ancak Özcafer bu işin altında kalacak” dedi.