CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP’de yaşanan bugünkü fırtına ile ilgili açıklama yaptı. Yorgancıoğlu,
Meclis’i toplayamaz hale gelen Başbakan Küçük ve UBP Hükümeti’nin derhal istifasını istedi.

Enerjisi tükenmiş, artık yönetme kabiliyeti olmayan İrsen Küçük başkanlığındaki UBP hükümeti, bugün adeta tarih yazmıştır. Kendi yaptığı bütçenin görüşüldüğü meclis oturumunda üstelik de Başbakanlık bütçesinin ele alınacağı günde nisap sorunu yaşayan ve bizim desteğimize gereksinim duyan İrsen Küçük için bu artık yolun sonudur. Bundan ötesinde ısrarlı olmak,  Kıbrıs Türk Halkına yapılabilecek kötülüğün en büyüğüdür.

İrsen Küçük, değil hükümetini, partisi UBP’yi dahi yönetecek kabiliyetten yoksundur. Parti başkanlığını demokrasiyle değil yargı kararıyla elde etmeye çalışan İrsen Bey, yurttaşlarımıza acı çektirmekten zerre kadar huzursuzluk yaşamadığını her gün tekrar tekrar kanıtlamaktadır. Toplumda hiçbir kesimin haberi olmadığı halde Türkiye ile imzaladığı protokolün ülkemizde hazırlandığı yalanını yüzü hiç kızarmadan hala söyleyebilmektedir. Halkımızın tamamı UBP’nin yarattığı yıkım düzeninin altında ezilirken sözde istikrar ve kalkınma yalanlarıyla İrsen Küçük kendini kandırmaktadır.

Bugün bizim katılımımızla açılan ve birleşimini erteleyerek kapanan meclisin kürsüsünden “erken seçim” tehdidiyle kendi partisinden muhaliflerine gözdağı veren İrsen Küçük, şimdi cesaretini kanıtlamak için iyi bir fırsata sahiptir. Bizim aylardır halka verecek hiçbir şeyleri olmadığını söylediğimiz UBP, halkın önüne çıkmaktan çekinmiyorsa eğer, karar günü bugündür. Olağanüstü topladıkları Bakanlar Kurulu’nda hükümetin istifasını karara bağlasınlar ve sandığa gitsinler. Eğer cesaretleri varsa, bu iktidarsızlığa artık bir son vererek Kıbrıslı Türklerin önünü açsınlar.

Bizler her durumda, Kıbrıs Türk Halkı’nın çıkarlarını her şeyin üstünde gören politikalarımızla hazırız. Erken seçime de hazırız, irademizle, kişiliğimiz ve kimliğimizle aydınlık bir gelecek için hükümete de hazırız. Derviş Eroğlu – İrsen Küçük ikilisinin 2009 yılından beridir yarattıkları enkazı temizlemeye de hazırız. Göreve geldiklerinden beri ele aldıkları her şeyi yüzlerine gözlerine bulaştıranlar, Kıbrıs Türk Halkı’nı yeniden dünyada yalnızlaşma tehlikesiyle baş başa bırakanlar artık şapkalarını alıp gitmelidirler. Bizim de halkımızın da, bu beceriksiz kadrolara daha fazla tahammül niyetimiz yoktur. Kıbrıslı Türkler onlara “hade eve” demeden, onlar bir an önce evlerine çekilmelidirler.