Akansoy’dan dik duruş çağrısı
CTP-BG, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde gelinen son durum ve Lefkoşa’nın geleceğini tartışmak için Sivil Toplum Örgütlerine (STÖ) başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün KTÖS ve DEV-İŞ’i ziyaret etti.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ziyaretlerde yaptığı konuşmada ülkede gelinen son siyasi gelişmeleri tartışmak ve özellikle LTB konusunda değerlendirmeler yapmak için ziyaretler başlattıklarını belirtti. Akansoy’a, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili ve Sivil Toplum Örgütleri ile İlişkilerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Kadri Fellahoğlu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hakan Kuntay eşlik etti.

AKANSOY: DAYATMALARA KARŞI MÜCADELE                                                                                                       

Kıbrıs Türk toplumu olarak dayatmalarla karşı karşıya kalınan bu dönemde aynı mücadeleyi veren sivil toplum örgütlerinin güç birliği yapması konusunun elzem olduğuna değinen Akansoy, bu güç birliğinin toplumsal dik duruş için hayati bir önem taşıdığını belirtti. Akansoy, “LTB’nin içinde bulunduğu durum her zaman söylediğimiz gibi ülkenin içinde bulunduğu durumu yansıtıyor ancak bu sürdürülemez durumun bir an önce istikrara kavuşabilmesi için toplumun tüm kesimlerinin konuya olan ilgisinin artması gerekir” dedi. Genel Sekreter Asım Akansoy, belediye çalışanlarının haklı mücadelesinin ortada olduğunu ancak belediye başkanının temiz toplum, temiz Lefkoşa için bir an önce istifa ederek Lefkoşa’nın önünü açması gerektiğini söyledi. 

VAROĞLU: ENTEGRASYON MANTIĞI

Ziyarette konuşan KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, CTP-BG’yi sendikalarında görmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek ülkede yaşanan sorunlar karşısında görüş alışverişinin çok faydalı olacağının üzerinde durdu. Toplumsal kimliğin büyük tehlike altında olduğunu söyleyen Varoğlu, Kıbrıs Türk toplumu olarak asimilasyon politikalarının dayatıldığı bir ekonomik paketle karşı karşıya kalındığını sözlerine ekledi. Varoğlu, topluma dayatılan tüm paketlerin temelinde entegrasyon mantığının yattığını savunarak LTB konusunda da belli çevreler tarafından ortaya atılan 90 milyonluk kredinin, durumu daha da kötüleştireceğini söyledi. Varoğlu, bu kredi ile şu anki UBP yöneticilerinin sorumluluklarından kurtulması amacı taşındığını sözlerine ekleyerek Toplumsal Varoluş Platformu’nun bu konu üzerine toplantıya çağrılmasına da sıcak baktıklarını ifade etti.

SEYİS: HER TÜRLÜ DAYANIŞMAYA VARIZ

DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ise ziyarette yaptığı konuşmada, CTP-BG heyeti ile görüşmekten dolayı mutluluğunu dile getirerek yaşananlar karşısında birlikte nasıl hareket edileceği konusunda değerlendirmelerin yapıldığını belirtti. LTB’de yaşananların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Seyis, aylardan beridir evlerine ekmek götüremeyen işçilerin var olduğu bir ortamda her türlü dayanışmayı göstermekten geri durmayacaklarını dile getirdi.