CTP-BG, UBP Hükümeti’nin 2013 yılı bütçesi ve Türkiye ile imzalanan 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik protokole karşı tepkisini beş ilçe merkezinde yaptığı pankartlı eylemlerle dile getirdi.

Meşruiyeti tartışmalı Başbakan İrsen Küçük tarafından Ankara’da imzalanan ekonomik pakete tepki olarak iyimser hava yaratmaya çalışan UBP’ye karşı, “Hade canım sen da!” yazılı pankartların tutulduğu eylemlerde hükümetin erken seçimin önünü açması talebi yinelenerek yetkililerin istifası istendi.

UBP’NİN HALK DESTEĞİ YOK

TC yetkililerinin hazırladığı ekonomik paketin, Kıbrıs Türk ekonomik yaşamına uygun olmadığının üzerinde durulurken UBP Hükümeti’nin böyle bir paketin altına imza atacak halk desteğinin de olmadığı vurgulandı. UBP’nin 2009 yılı erken genel seçimlerinde halka dağıttığı vaatlerle hükümete geldiğine değinilerek sendikalarla imzalanan ve ‘kamu çalışanlarının haklarına dokunulmayacak’ diyen protokollerin hayata geçmediği, elektrik fiyatlarının düşürüleceği, araç seyrüsefer fiyatlarının indirileceği gibi tüm vaatlerin de gerçekleşmediğinin altı çizildi. İmzalanan protokolle UBP Hükümeti’nin seçim dönemindeki yalanlarının gerçekleşmesinin mümkün olmadığı da belirtildi.

KIBRISLI TÜRKLERİN OLAN KURUMLAR SATILIYOR

Kıbrıs Türk kimliği için hayati derecede önem arz eden kurum ve kuruluşların, UBP Hükümeti tarafından peşkeş çekildiğine dikkat çeken eylemciler, KTHY’nin cumhurbaşkanlığı seçimi uğruna kapatıldığı, parti içi kavgaları nedeniyle LTB’nin de aynı krize sokularak Lefkoşa’nın çöp kent haline getirildiği ve Ercan Havalimanı’nın yok pahasına elden çıkarıldığı vurgulandı. İmzalanan 2013-2015 yılı ekonomik paketiyle de Kıb-Tek, Koop-Süt, Telekomünikasyon ve limanların peşkeş çekileceği belirtilerek bunun için sokaklarda mücadeleye devam edileceği ifade edildi.