Lefkoşa Türk Belediyesi’nde halkoyu ile seçilmişlerin Anayasa’ya aykırı olarak kanun gücünde kararname ile UBP tarafından görevden alınmış olmasının Anayasa Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulması halkımız tarafından ‘demokrasinin zaferi’ olarak tanımlanırken, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Anayasa’ya aykırı olan bu kararnameyi, ‘kaosu başarıya dönüştürdük’ açıklaması ile gerçekleri ters yüz etmeye ve işlediği demokrasi cinayetini haklı çıkarmaya çalışmaktadır.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde kaos, üç beş aylık bir sorun değildir. Belediye bütçesinin iflas ettiği iki yıldan beridir çok açık bir şekilde hem kamuoyunda ve Belediye Meclisi’nde hem de KKTC Meclisi’nde dile getirilmektedir. Kaos yalnızca maaşların ödenmemesi veya çöplerin toplanmaması ile sınırlı bir sorun da değildir. Kaos Lefkoşa Türk Belediyesi’nde usulsüz ihaleler, kanun dışı ilişkiler, kanunsuz borçlanmalar kuralsız istihdamlar nedeni ile içine düşülen durumu da içermektedir. En önemlisi de Ulusal Birlik Partisi’nin bütün bu sorunları bildiği halde sorunların büyümesine, karmaşıklaşmasına bilerek ve isteyerek göz yummuş olmasıdır. Daha da kötüsü şimdi bu sorunları yok saymasıdır.
UBP, kendi yarattığı kaos’u çözmüş gibi davranarak sorumluluğu başkasına atmaya çalışmaktadır. Ulusal Birlik Partisi Hükümeti Lefkoşa’nın sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsa sorumluluğu, esas şimdi başlamaktadır. Bu sorumluluk, Sayıştay rapor ve iddiaların savcılık ve polise taşınması sorumluluğudur. Bu sorumluluk, yargı sisteminin önünün açılması, Sayıştay raporlarında adı geçenlerin yargılanmalarının sağlanması ve sürecin süratlendirilmesi sorumluluğudur. Suçlu olanların mahkum edilmesi sorumluluğudur. Bu ülkede bir şeylerin değişmesini istiyorsak ‘yapanın yanına kalır’ anlayışından süratle kurtulmamız gerekmektedir.
CTP-BG olarak bizler, bütün bu suçlara ortak olan UBP’nin en kısa sürede sorumluların yargılanmasını sağlaması için sonuç alınana kadar Kıbrıs Türkleri adına sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururum.
 
Özkan Yorgancıoğlu
CTP-BG Genel Başkanı
07.082012