Bugün, UBP’nin darbeci ve entrikacı anlayışı, kendi kişisel ve partisel menfaatlerini toplum menfaatlerinin önüne koyma anlayışı açığa çıkmış ve bir kez daha mahkum edilmiştir.

UBP’nin, Cemal Bulutoğluları tarafından Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan hukuksuzlukları, yasadışılıkları, açıklanamaz karanlık ilişkileri denetlemek bir yana görmezden gelmesi ve buna UBP’li  belediye meclis üyeleri kanalıyla destek vererek yarattığı balon ellerinde patlayıp sönmüştür. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yine Cemal Bulutoğluları aracılığıyla uygulanan aşırı savurgan,  hesapsız-kitapsız, vizyonsuz ve popülist politikaları, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde seçim mezesi yapan siyasi rantçı UBP’nin arabası demokrasi ve hukukun üstünlüğünün duvarına toslamıştır.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde uzun süredir devam eden kaos, belediye çalışanlarının ödenemez hale gelmesiyle iflas noktasına gelmiş, Cemal Bulutoğluları’na ve onun destekçilerine hiçbir güven kalmamıştır. Lefkoşa’nın pisliğinin ancak bir seçimle temizlenmesi noktasına gelinmişken ve Sayıştay raporlarında açıkça belirtilen yasadışılıklar ve işlenen suçlar ortaya çıkmışken, yapılması gereken savcılık ve polis tarafından başlatılan soruşturmanın hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlayıp, hukuksal sürecin işletilmesiyle güven ortamının yeniden sağlanmasıydı. Bunlar yapıldığı takdirde ancak demokratik sistemin çarkları içerisinde adalet gerçekleşmiş olur ve dağ gibi yığılmış olan Lefkoşa’nın çöpleri yanında siyasi kirliliklerin de temizlenmesinin yolu açılmış olurdu.

UBP ve İrsen Küçük, son cumhurbaşkanlığı seçiminde belediye kaynaklarının seçimde kullanıldığı iddialarını örtbas etmek ve UBP kurultayını kazanmak için ortalığı temizleyip rakiplerini etkisizleştirmek amacıyla hareket emektedir. Hakkında soruşturmaların sürdüğü Cemal Bulutoğluları’na “dönüşün muhteşem olacak” vaadiyle hukuk sürecinin işletilmeyeceği sözünü vererek desteğini alma niyetiyle demokrasi tarihimiz açısından utanç verici bir sivil darbe gerçekleştirilmiştir.  Bu darbeyle, bir anda birkaç kuş vurabileceğini zanneden UBP ve İrsen Küçük, hukuk sistemini ve demokrasi anlayışını yok sayarak, yol alabileceklerini zannetmişler ve her zamanki gibi sadece yakını gören anlayışlarının ve vizyonsuzluklarının kurbanı olmuşlardır.

Bugün Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararla, demokrasinin ve hukukun üstünlüğü bir kez daha teyit edilerek korunmuştur. Sivil bir darbeye karşı alınan bu sonuç, demokrasinin kirletilemeyeceğinin,  hukuk ve adalet sistemimizin siyasi amaçlara alet edilemeyeceğinin ifadesi olarak kabul edilmelidir.   UBP ve İrsen Küçük de umarız bu mesajı almıştır. Ancak gözünü kara bürümüş, iktidar ve koltuktan başka hiçbir şey görmeyen bu anlayıştan bir şey beklemek hayaldir. Kendi kişiliği gibi, toplumsal kişiliğimizin de yerle bir edilmesine gıkını çıkarmayan, koltukta oturma adına toplumsal kimliğimizin ve kültürümüzün değiştirilmesi çabalarına destek çıkan bu anlayıştan halkımız adına duyarlılık beklemek mümkün değildir.

UBP’nin,  Cemal Bulutuğluları’yla birlikte, Lefkoşa’dan başlayıp bütün adaya yaydıkları yasadışılık, rantçılık ve günübirlikçi popülist anlayışların, demokrasimiz ve  halkımızın engin ve derin kararlılığıyla süpürülüp temizlenmesinin zamanı gelmiştir. Önce Cemal Bulutoğluları gidecektir. Demokrasinin, hukukun ve Lefkoşa’nın önünü açmak için derhal istifa etmelidir. İstifa etmediği takdirde yargılandıktan sonra zaten gidecektir. Toplumun ve Lefkoşa’nın önünü açmanın, birikmiş siyasi kirliliklerin temizlenmesinin başka yolu yoktur.  Sonra da, Cemal Bulutoğluları’nı kucağına alan, ona suç ortaklığı yapan ve destek olan UBP ve İrsen Küçük gidecektir. Demokratik sistem ve halkımızın iradesi, kimliğini, kültürünü yok etmek isteyenlere karşı hiçbir zaman boyun eğmemiş ve eğmeyecektir. Tarihten gelen derin algısıyla halkımız, demokratik yollarla kimliğine ve kültürüne sahip çıkacak, bunun için kendisine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. 

CTP-BG olarak bizler, demokrasinin, insan haklarının, kimliğimizin, kültürümüzün katıksız savunucuları olarak, yerel yönetimlerdeki başarılı deneyimlerimizle Lefkoşa’yı halkımıza yaraşır ve bizleri uluslararası alanda yüz akımızla temsil edecek bir başkent yapmaya talibiz. Lefkoşa’dan başlayarak atıkları da, tüm adaya yayılmış siyasi çöpleri ve kirliliği de toplayıp temizlemeye, ülkemizin demokratik ilkelerden milim sapmadan, sürdürülebilir ekonomik, sosyal, kültürel gelişimini sağlayıp dünyada kabul gören saygın bir yere getirmeye kararlıyız.

 

Özkan Yorgancığlu

CTP-BG Genel Başkanı

6 Ağustos, 2012