CTP-BG, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de yaşanan sorunlara yönelik yaptığı değerlendirmeleri, Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ile paylaşmak için ziyaret başlattı.

CTP-BG’li heyet, yaptığı çalışmalar sonucunda ürettiği çözüm önerilerini ve ülkedeki son siyasal gelişmeleri görüşerek ortak mücadele yolları aramak adına başlattığı ziyaretler kapsamında ilk olarak Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO)’nı bugün ziyaret ederek yetkililer ile görüştü.

CTP-BG heyetine Genel Sekreter Asım Akansoy başkanlık ederken, heyette Lefkoşa Milletvekili ve Sivil Toplum Örgütleri ile İlişkilerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Kadri Fellahoğlu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hakan Kuntay yer aldı.

FELLAHOĞLU: ORTAK MÜCADELE KAÇINILMAZ

CTP-BG’li heyet ilk olarak KTAMS’ı ziyaret ederek Genel Başkan Ahmet Kaptan ile görüştü. Ziyarette UBP Hükümeti’nin ülke siyasetine açtığı yaralardan biran önce kurulabilmek için ortak mücadelenin kaçınılmaz olduğu üzerinde duruldu. Ziyarette konuşan Kadri Fellahoğlu, bu konuda tüm sivil toplum örgütleriyle ortak bir mücadele yolu oluşturarak kurumlara sahip çıkılmasına inanç belirtti. Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunların ortak bir mücadeleyle aşılabileceğine inandıklarını söyleyen Fellahoğlu, son günlerde ortaya atılan 90 milyon liralık kredinin, belediyenin sorunlarını bir nebze olsun rahatlatabileceğini fakat tüm sorunlara çözüm olmayacağına değindi. LTB’yi batıran kişilerin belediyeyi yönetmeye devam ettiği sürece alınacak olan tedbirlerin palyatif olacağını vurgulayan Fellahoğlu, “Cemal Bulutoğluları görevinden gitmeden ve suçlular yargılanmadan bu sorun çözülemeyecek” dedi.

KAPTAN: MÜCADELEYE HAZIRIZ

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise gerek LTB’de gerekse ülke genelinde sorunların aşılabilmesi için ortak hareket etme konusunda siyasi partilerle birlikte mücadeleye hazır olduklarını ifade etti. LTB için ortaya atılan 90 milyon liralık kredinin mevcut yönetimin görev süresini aşacağını vurgulayan Kaptan, sadece bunun bile bu konuya karşı çıkmaya yeteceğini söyledi.

AKANSOY: KRİZİN AŞILMASI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE…

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO)’na yapılan ziyarette konuşan Genel Sekreter Asım Akansoy ise LTB’de yaşanan sorunlardan dolayı parti olarak yaptıkları çalışmaların sonucunda ortaya çıkan değerlendirmeleri sivil toplum örgütleriyle paylaşmak, görüşlerini alarak ortak mücadele yollarını oluşturmak için sivil toplum örgütlerine bir dizi ziyaret başlattıklarını ifade etti.

Bu kapsamda KTEZO yetkililerini ziyaret ettiklerini ve değerlendirmelerini paylaştıklarını belirten Akansoy, LTB’de yaşanan krizin aşılması için ortak paydada mücadele yolları aradıklarını söyledi.

Ziyarette konuşan KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da LTB’de yaşananların ardından ortaya çıkan durumun kabul edilemez olduğuna değinerek, Oda olarak kendilerinin de bu konuda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.