Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısının ardından açıklanan, tarım ve hayvancılara verilen doğrudan gelir desteğinin artırılması yönünde alınan karar, komik olmaktan öte üreticiyle dalga geçmektir.

Bakanlar Kurulu’nun üreticilerle ilgili olarak açıkladığı kararlar, hem açılan yaraya merhem olmamıştır hem de ne zaman uygulanacağı meçhul bir karardır.
Desteğin miktarını dün akşam açıklamak ve büyük bir iyilik yapmış gibi miktarın, 24 TL’den 30 TL’ye yükseltildiğini ‘müjdelemek’, üreticiyi kandırmak ve oyalamaktan başka bir şey değildir. Bugün 5 Temmuz’dur ve tarım üreticisi bugün sadece desteğinin miktarını öğrenebilmiştir.
Halbuki doğrudan gelir desteğinin % 50’si en geç Nisan ayında üreticiye ödenmiş olmalıydı. Doğrudan gelir desteğinin miktarını şimdi açıklamak bir fayda sağlamamakla, üreticiye ödemenin ne zaman yapılacağa dair bir tarih de verilmemiştir.
Öte yandan süt üreticileri de süt bedellerini gününde alamamaktadır. Yem ham maddeleri her gün arttığı halde en büyük yem ham maddesi olan arpa, hükümet denetiminde olmasına rağmen üreticiden 52 kuruşa alınmakta ve hayvancıya 55 kuruşa satılmaktadır. Uygulama aylar önce başlamış olmasına rağmen üreticinin cebine giren süt bedellerinde herhangi bir artış olmamıştır.
Üretici sadece süt işlerinde değil tüm alanlarda ürün bedellerini alamamaktadır. Evet, tahıl üreticisi ürürünü teslim etmiştir ama bedellerini ne zaman alacağını kendi de bilmemektedir. Patates ve narenciyede de durum aynıdır. Üretici, perişan ve yarınından umudunu kesmiş durumdadır. Ülkenin çıkmazlarıyla boğuşan, üreten bu halk, hükümetin icraatları ile batırılmak isteniyor. UBP Hükümeti’nin yıkım politikaları altında her geçen gün biraz daha fakirleşen Kıbrıslı Türkler ezilmekte ve geleceğe dair inançlarını her geçen gün biraz daha kaybetmektedir.