CTP-BG ev sahipliğinde Mağusa‘da gerçekleştirilen Barış Şöleni halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Namık Kemal Meydanı’na sığmayan halk, hep bir ağızdan barış şarkıları söyledi.

Dostluk mesajlarının verildiği gecede şiirler okundu. Dünya barışının insanlık için önemine dikkat çeken sanatçılar, savaşlara son verilmesi için çağrıda bulundu.
SİM TV’nin canlı aktardığı gecede ilk olarak Arda Gündüz sahne aldı. “Zeytinden aşı mısın, güzeller başı mısın?” şarkısıyla programına başlayan Arda, Cem Karaca, Ahmet Kaya ve kendi şarkılarının da yer aldığı bir mini bir konser verdi. Ardından sahneye Neşe Yaşın çıkarak kendi şiirlerini seslendirdi. Meydanın hüzünlenerek dinlediği Yaşın, şiirleriyle barışı çağırdı. Erol Refikoğlu ise eşsiz yorumuyla Fikret Demirağ’ın unutulmaz şiirlerini seslendirdi.
YORGANCIOĞLU: BARIŞI ENGELLEMEK SUÇTUR!
Şiir dinletisinin ardından konuşma yapmak için halkın alkışları arasında sahneye çıkan Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, dünyaya seslendiği konuşmasına, Sosyalist Enternasyonal Kongresi’ne katılmak üzere gittiği Güney Afrika’dan getirdiği selamları halkına ileterek başladı. Yorgancıoğlu, “Sosyalist Enternasyonal’in Başkanı Papandreu’dan, Genel Sekreter Louis’den ve barış kavgasında adını altın harflerle insanlığın kalbine yazdıran özgürlük savaşçısı Mandela’nın ülkesinden selamlar getirdim” dedi. Bugün bölgemizin üstünde savaş tamtamları çaldığını belirten Yorgancıoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Ne yazık ki ülkemizde barış henüz daha elde edilemedi ve bizler bunu elde etmek adına çalışan insanlar olarak bu dünyada barış kavgası verenlere barışa nasıl susadığımızı anlatmak, bu mesajı vermek için buradayız. Ülkemizde barışın zamanı gelmiştir. Gençlerimizin kendi geleceklerini kurma zamanıdır. Bunu engellemek suçtur. Bu nedenle bu kavgayı yükseltmemiz gerekir. Barış adına, insanlık onuru adına yürüttüğümüz kavganın artık son bulması gerekmektedir. Bu anlamda bu akşamın çok büyük bir önemi vardır. Hepinizi barış şarkılarını hep bir ağızdan söylemeye davet ederim.”
 
ZÜLFÜ LİVANELİ İLE BARIŞ TÜRKÜLERİ
Yorgancıoğlu’nun ardından sahneye çıkan Zülfü Livaneli, yaptığı kısa konuşmasına barışın tüm insanlık için elzem olduğunu söyleyerek savaşlarda yaşamını kaybeden sivilleri anarak başladı. Karşısında gördüğü kalabalıktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Livaneli, “Sizler dünyaya barış istediğinizi ispatladınız. Referandumda öyle güçlü çıktı ki sesiniz tüm dünya sizi duydu. Kıbrıslı Türklerin barış feryadı dünyaya örnek olması gereken bir tavırdı. Şimdi bir kez daha hep birlikte barış için söyleyeceğiz şarkılarımızı” dedi. “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganları arasında şarkısına başlayan Livaneli, “Merhaba” şarkısıyla Namık Kemal Meydanı’nı selamladı. Yaklaşık iki saat sahnede kalan Livaneli, Umut Albayrak’la seslendirdiği şarkısıyla kalabalığa veda etti.