Açıklamada, “Gelişmeler bir kez daha açık biçimde göstermiştir ki Kıbrıs’ta tüm tarafların lehine olacak “normalleşme” yalnız ve ancak Kıbrıs sorununun nihai çözümüyle mümkündür. Dolayısıyla herkesin sürdürülebilir olmayan olağan dışı durumdan yararlanma arayışlarını bir yana bırakarak, çabalarını en kısa sürede kapsamlı çözüme yöneltmesinin zamanıdır” denildi.

Avrupa Komisyonu’nun bugün açıklanan Tavsiye Kararı’nda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahatin, İrlanda ve Birleşik Krallık dışındaki tüm AB üyesi ülkelere ve İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre’ye uygulanması tavsiye edilmiş, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’ın güneyine de vizesiz seyahat edebilmelerinin sağlanması öngörülmüştür.

Komisyon’un bu tavsiyesinin bağlayıcı bir karara dönüşüp dönüşmeyeceğini bugünden öngörmek elbette mümkün değildir. Bununla birlikte böyle bir tavsiyede bulunulmuş olması dahi son derece önemlidir.

Dün itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili makamlarının kararlarından hareketle bu konudaki gelişmelerin çok da anlamlı olmadığı yönünde yapılan yorumlara karşın bu tavsiye göstermektedir ki gelişmeler sanıldığından çok daha önemli sonuçlar doğurmaya adaydır. Tavsiyeye uygun bir karar verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’ın güneyine vizesiz giriş yapabilmesi, Kıbrıs’taki olağan dışı koşulların sürdürülebilir olmadığını bir kez daha açık biçimde gösterecektir.

AB hukukunun ve insan hakları konusundaki evrensel kriterlerin ulaştığı noktada, TC vatandaşlarına yönelik vize uygulamaları da, ülkemizde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti kökenli insanlarımıza yönelik Kıbrıs’ın güneyine geçme yasağı da sürdürülebilir değildir.

Gelişmeler bir kez daha açık biçimde göstermiştir ki Kıbrıs’ta tüm tarafların lehine olacak “normalleşme” yalnız ve ancak Kıbrıs sorununun nihai çözümüyle mümkündür. Dolayısıyla herkesin sürdürülebilir olmayan olağan dışı durumdan yararlanma arayışlarını bir yana bırakarak, çabalarını en kısa sürede kapsamlı çözüme yöneltmesinin zamanıdır.

Cumhuriyetçi Türk Partisi

04.05.2016