Hükümet icraatları anlatıldı

CTP, Lefkoşa ve Mağusa’da düzenlediği kitle toplantılarının devamını Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde sürdürdü

Cumhuriyetçi Türk Partisi hükümetin sona ermesinin ardından partililere yönelik başlattığı kitle toplantılarını Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde de düzenledi. Partililerin yoğun katılım gösterdiği toplantılarda hükümet ve parti çalışmaları anlatılırken, CTP-UBP koalisyonunun sona ermesinin sebepleri de tartışıldı. Kitle toplantılarında Genel Başkan Mehmet Ali Talat, eski Başbakan ve Girne milletvekili Ömer Kalyoncu ile Kadın Örgütü Genel Başkanı Çelen Özkaynak konuşma yaptı.

TALAT: UBP HÜKÜMETTEN ÇEKİLMEK İÇİN FIRSAT KOLLADI
CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, 8 ay süren CTP-UBP koalisyonunda başta su konusu olmak üzere mali protokol ve maaş krizleri yaşandığı esnada hükümet ortaklarından herhangi bir destek göremediklerini, tam aksine UBP’nin her yaşanan krizde hükümetten çekilme tehdidinde bulunduğunu söyledi. Ülkedeki bürokrasinin gün geçtikçe sayıfladığını dile getiren Talat, özellikle DPÖ meselesinde bu konunun gün yüzüne çıktığını belirtti. Başbakan’ın etrafında bulunan bürokratların TC tarafından gönderilen mali protokolü inceleyip bu konuda uyarı yapmaları gerektiğini ancak bunun yapılmadığını kaydeden Talat, bürokratların daha iyi çalışmaları gerektiğini vurguladı. UBP’nin su krizi esnasında CTP’ye “Hükümeti bozup yeniden kuralım” teklifi ilettiğini kaydeden Genel Başkan Talat, su anlaşmasının imzalanmasından dolayı UBP’nin bu fırsatı kaçırdığını ve ardından mali protokol fırsatını kollamaya başladığını açıkladı. Talat, Mali protokol görüşmeleri esnasında maaşların yarım ödenmesini bahane eden UBP’nin bu kez hükümetten çekilme kararı aldığını söyledi.

“PARTİ DİSİPLİNİNİ YENİDEN OLUŞTURMAK GEREKİYOR”
Önümüzdeki süreçte parti disiplinini yeniden oluşturacaklarını ifade eden Mehmet Ali Talat, “Bir partinin parti olmasının en temel taşı parti disiplinidir. Bunu sağlamamız lazım. MYK yazılı uyarılar yanı sıra disiplin mekanizmasını çalıştırmak için bazı adımlar atmaya başladı” dedi. Hükümet sürecinde öngörülen birçok yasanın hazırlandığını fakar UBP’nin hükümetten çekilmesi nedeniyle bu yasaların hayata geçemediğini ifade eden Talat, “YÖDAK, KIB-TEK’in Özerkleştirilmesi Yasası, Kamu Hizmeti Komisyonu Yasası da hazırlandı ama UBP hükümetten çekildi. Bu yasalar statüko dediğimiz yapıyı sarsacak yasalardı ama hükümet sona erdiği için yasalar hayata geçemedi” diye konuştu.

KALYONCU: MECLİS ÇOK VERİMLİ ÇALIŞAMADI
CTP Girne milletvekili ve CTP-UBP koalisyonunun başbakanı Ömer Kalyoncu, 8 aylık bir hükümet dönemini geride bıraktıklarını, bu dönemde önlerine ilk çıkan engelin UBP kurultayı olduğunu dile getirdi. Kurultay sürecinin gereğinden fazla zamanlarını çaldığını ifade eden Kalyoncu, bunun arkasından da su konusunun gündeme geldiğini belirtti. Su konusunun da parti içi tartışmalar ve yapılan görüşmelerden dolayı oldukça fazla zaman aldığını vurgulayan Ömer Kalyoncu, geride bırakılan dönemde meclisin CTP-DP hükümetinde olduğu kadar verimli çalışamadığının da altını çizdi. Su pazarlığının yapıldığı dönemlerde UBP’li yetkililerin her zaman TC’li hükümet yetkililerinin yanında yer aldığını açıklayan Kalyoncu, “Bir yanda biz, diğer tarafta da UBP’li ve TC’li yetkililer. Böyle bir pazarlık dönemi yürütüldü” dedi.

“EN BÜYÜK RAHATSIZLIKLARI İSTİHDAM YAPAMAMAKTI”
Hükümet döneminde ortakları Ulusal Birlik Partisi’nin en büyük sıkıntısının rahatça istihdam yapamamak olduğunu aktaran Kalyoncu, Bunu sürekli dile getirdiler. Birisi sınavla işe alınacağında ‘Bizim bakanlığa da istihdam yapma izni verin. Bizim tanıdıklarımızı vatandaş yapın. Şu araziyi şuna verelim’ şeklinde tavırlar geliştirdiler. Hatta bir süre sonra ‘Birkaç müdürlük verin bize, hükümet krizini atlatalım’ dediler” diye konuştu. Su konusunun çözüme kavuşması esnasında Türkiyeli yetkililerin çok da hoşnut olmadığını gözlemlediklerini belirten Kalyoncu, mali protokolün içerisinde yer alan bazı maddeleri görüşmek istediklerinde Türkiyeli yetkililerden “Pazarlık şansınızı suda harcadınız” cevabını aldıklarını açıkladı.

ÖZKAYNAK: KADIN KOTASINI ARTIRMAYI İSTİYORUZ
Kitle toplantılarında bir konuşma yapan CTP Kadın Örgütü Genel Başkanı Çelen Özkaynak, ülkede hiçbir siyasi partinin kadrolarında kota uygulaması yokken CTP’de bu kotanın uygulandığını ve bu uygulamanın %10 ile başlayıp bugün %30 seviyesinde olduğunu açıkladı. Özkaynak, CTP’nin sol, ilerici ve toplumun önünü açan bir parti olduğunu, bu konudaki sorumlulukları gereği Siyasi Partiler Yasası’na %40 cinsiyet eşitliği kotası koyma taleplerini meclisteki komiteye ilettiklerini söyledi. Bu komitede yapılan toplantılar sonucunda yasaya %30’luk kota uygulamasının girdiğini dile getiren Özkaynak, bu öneriyi yapan parti olarak parti içindeki kotalarının %30’dan %40’a çıkması gerektiğini ifade etti. Bu konuyu Parti Meclisi’nin de gündemine getirdiklerini ve onay aldıklarını kaydeden Özkaynak, 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Tüzük Kurultayı’nda bu maddenin tüzüğe girip girmeyeceğinin oylaması yapılacağını ve bu konuda tüm üyelerinden destek beklediklerini vurguladı.