Meclisin bugünkü (4 Ekim) oturumunda söz alan CTP Girne Milletvekili Dr. Abbas Sınay, hastanelerde yaşanan sorunların yanı sıra vatandaş ve çalışanların haklarına değindi.

Yeni Sağlık Bakanı’nın 1991 yılında da bakanlık yaptığını ifade eden Sınay, “Bakan o dönemde Sağlık Yasası geçmezse istifa ederim demişti. Hiçbir şey yapmadı, şimdi de ‘enkaz devraldım’ diyor. Tek kelimeyle edebiyattır” diyen Sınay, Sosyal Sigortaların durumunun ortada olduğunu söyledi. Yasada en çok tartışılan şeyin ‘ikinci iş yasağı’ olduğunu hatırlatan Sınay, “Yasa, Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Aradan üç yıl zaman geçti ve hiçbir adım atılmadı. Sayın Bakan bu konuda ne yapacak? Adım atacak mı” diye sordu.

HALKIN SAĞLIĞI SÖZ KONUSU

Ülkede gıda konusunda 2008’de AB yasaları çerçevesinde yasa hazırlandığını ve hala raflarda beklediğini söyleyen Abbas Sınay, “Ticaret Odası ilaç kalıntısı olduğu için Rum tarafından mallarımız geriye dönüyor diye açıklama yaparken, kurul toplanıp ‘bu Rum’un oyunudur’ diyor. Patatesler Türkiye’den döndüğünde de bunu Rumlar mı yapıyor?” diye sordu. Böyle bir kurulun hala görevde olmasını eleştiren Sınay, söz konusu olan şeyin halkın sağlığı olduğunu ve başka hiçbir konuya benzemediğini vurguladı.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Sağlıktaki adımların en önemlisi olan Genel Sağlık Sigortası konusuna da değinen Sınay, hastanelerde uygulanmaya başlanacak otomasyon sistemi için 2008’de ihaleye çıkıldığını ve sistemin hayata geçmediğini de belirtti. Hastanede alınan ücretlere de dikkat çeken Sınay, “Anayasa Mahkemesi’nde olan bu konu hakkında hükümetin fikri ve zikri nedir merak ediyorum” dedi.