Ülkeye kaçak yollarla gelen 35 mültecinin Mağusa Limanı’ndan insanlık dışı şekilde önceki gece gemiye bindirilip gönderilmesi Meclis’in bugünkü (4 Ekim) oturumunda da gündem oldu.

Mültecilerin sınır dışı edilmeye çalışıldığı sırada yaşanan arbedenin, insanlık onurunu ayaklar altına aldığını belirten CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, hükümetin uygulamasını sert bir şekilde eleştirdi. Dünyada var olan savaştan hayatını kurtarmak için kaçan ve kendini türlü tehlikelere atan mültecilere hiçbir devletin bu şekilde davranmaya hakkı olmadığını söyleyen Uluçay, birilerinin para kazanmak için insan tacirliğini körüklediğini belirtti. Uluçay, “Hükümetin buna ne derece engel olduğu ortadadır. Ülkemize gelen tehlike altındaki bu insanları maruz bıraktığımız tavrın insanlıkla alakası yoktur. İçişleri Bakanlığı’nın yarattığı bu durum utanç vericidir” dedi.

AVUKATLAR KANDIRILDI, YERLERDE SÜRÜKLENDİ

“İnsanların eşya gibi arabalara tıkıldığını izledik” diyen Teberrüken Uluçay, bu işlem sırasında insanların durumunu aydınlatmaya çalışan avukatların darp edildiğini ve basının görevini yapmasına da engel olunduğunun altını çizdi. Uluçay şöyle devam etti:

“O gün boyunca başbakanlığı ve içişleri bakanlığını gezen avukatlar resmen kandırıldı. Çünkü avukatlara BM’nin talebi doğrultusunda mültecilerin birkaç gün daha bekletileceği açıklanmıştı ancak İçişleri Bakanlığı’nın emriyle gece kalkacak olan gemiye mülteciler bindirilerek sınır dışı edildi. Mülteci olaylarında başka örneklerin de var olduğunu biliyoruz. Mahkeme kararına rağmen BM’nin verdiği yazılı belgeyle gönderme iptal edilip, güneye gönderilebiliyor. Böyle uygulamalar varken bu insanlara bunu neden yapmadık? Cevabı çok basit; kurultay kavgası yüzünden güçlerini çarpıştıran cumhurbaşkanlığı ile başbakanlık arasında bir iletişim yok ve bundan dolayı bu mülteciler apar topar geri gönderildi. İnsanlık adına ülkeye gelen mültecilere bakmak ve huzurlu bir ortam yaratmak bu devletin asli görevidir ancak mahkeme kararıyla geri gönderileceklerse dahi bunun insanca yapılması gerekir.”