Dünya Barış Günü bu yıl da, ülkemizde kalıcı barışa henüz ulaşılamamışken kutlanıyor. Kıbrıs Sorununun çözümü için devam eden müzakereler, hiç arzu etmediğimiz ve mevcut durum hiç bir tarafa yarar sağlamadığı halde, bugün durma noktasına gelmiş bulunmaktadır.

Bu durum, bölgemizdeki barış ve istikrarın giderek bozulduğu bu günlerde, Kıbrıs’ta yaşayan herkes için her zamankinden daha büyük bir tehdidi işaret etmektedir.
CTP-BG olarak, halkımızın uluslararası toplumun saygın bir unsuru olabilmesini yıllardır politikamızın merkezinde bulunduruyoruz. Bu uğurda sahip olduğumuz uluslararası ilişki ağını sürekli geliştirmek için yoğun bir çabayı yıllardır kesintisiz olarak sürdürmekteyiz. Bu nedenle, Barış Günü’nü bu yıl, ülkemizden 8 bin kilometre uzakta, dünyanın dört bir yanından gelen kardeş partilerimizle birlikte, Güney Afrika’da gerçekleşmekte olan Sosyalist Enternasyonal kongre toplantısı nedeniyle Cape Town kentinde kutluyoruz. Çatışmanın, istikrarsızlığın ve ırk ayrımının en acısının yaşandığı bu kıtada, dünya barışının simge isimlerinden Nelson Mandela’nın partisinin konuğu olarak, dünyanın her köşesinde yaşanmakta olan savaşlara dünya sosyalistleri olarak son verecek çözümler üzerinde çalışıyoruz. Bu, bir dünya partisi olarak, sadece ülkemizdeki barış, demokrasi ve sürdürülebilir kalkınma mücadelesi ile değil, dünya barışının sağlanması ve korunması için Kıbrıs Türk Halkı adına yoğun bir tempoyla çalıştığımızın açık bir göstergesidir.
Savaşların bize yakın bir coğrafyada veya çok uzağımızda yaşanmasının bizim için bir farkı yoktur. Çünkü savaş, dünyada istikrarsızlığın da, eşitsizliğin de, sömürünün de en önemli nedenlerindendir. Nitekim ülkemizde barıştan yoksun geçen yıllarda savaşın acılarının üzerine adaletsizliğin ve istikrarsızlığın yarattığı yeni acılar eklenmiş ve bugün toplumsal varlığımızı tehdit eder hale gelmiştir. Kıbrıslı Türklerin kendi ülkesindeki güvenli geleceği ancak ve ancak ülkemizde kalıcı bir barışa ulaşılması ve istikrarın sağlanmasıyla mümkün olabilecektir. Dahası bu hedefe ulaşılmasının dünya barışına da örnek oluşturmak bakımından etkisi paha biçilmezdir.
Bu düşüncelerle, ülkemizin çok uzağında, ama barış arayışını sürdürürken geçirdiğim Dünya Barış Günü’nün tüm insanlığa kutlu olmasını diler, 4 Eylül’de Mağusa Namık Kemal Meydanı’nda CTP-BG olarak düzenlediğimiz kutlama etkinliğinde halkımızla birlikte olacağımı belirtirim.