CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk Halkı’nın Kıbrıs Sorununda yeni bir başarısızlığa tahammülü kalmadığını Sosyalist Enternasyonal Kongresi’nde anlattı.

Önümüzdeki dört yılın sosyalist partilerce planlandığı uluslar arası toplantılara katılan CTP-BG Heyeti, ikili görüşmelerde ise müzakerecilere baskı yapılması için çağrıda bulundu.
 
Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde devam eden Sosyalist Enternasyonal’in 24. Kongresi’nde CTP-BG çalışmalara katılmanın yanı sıra birçok temasta bulunuyor. Sosyalist Enternasyonal üyeliğinin gerçekleşmesinin ardından katıldığı ilk kongre toplantısı olması açısından büyük önem taşıyan organizasyonda, CTP-BG heyetinde Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Halka İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali yer alıyor.
Sosyalist Enternasyonal’e üye partilerin en üst düzeyde katıldığı ve dört yılda bir yapılan Kongre Toplantısı, ‘Yeni Bir Enternasyonalizm ve Dayanışma Kültürü’ teması ile gerçekleşirken, ‘Ekonomik krize sosyal demokrat yanıt olarak iş, büyüme ve sosyal koruma’, ‘Özgürlükler ve haklar için direniş: Temsili demokrasiyi güçlendirmek ve dünyada yeni demokrasiler inşa etmek’, ‘Barışa, sürdürebilirliğe ve işbirliğine giden ortak yolda çoğulculuğa sahip çıkmak’, ‘İnsanla ve uluslar arasında yeni bir enternasyonalizm ve dayanışma kültürü’ gibi konu başlıkları altında, dünyanın çeşitli ülkelerinden Cape Town’a gelen katılımcı parti temsilcileri görüşlerini dile getirecek ve çeşitli tartışmaların ardından gelecek dört yılda verilecek mücadelenin unsurları belirlenecek.
 
CTP-BG RESMİ ÜYE OLARAK YERİNİ ALDI
Sosyalist Enternasyonal Başkanı George Papandreu başkanlığında yapılan Sosyalist Enternasyonal Kongre Toplantısı’nda, CTP-BG heyeti, resmi olarak ilk kez üyeler arasında yer aldı. Sosyalist Enternasyonal üyeliğine kabul edildiği 2009 yılından beridir başta konsey toplantıları olmak üzere, birçok toplantıda hazır bulunan CTP-BG, üyeliğin gerçekleşmesinin ardından ilk kez bir enternasyonal kongresinde hazır bulundu. Toplantının ev sahipliğini, Nelson Mandela’nın da partisi olan Afrika Ulusal Kongresi yaparken, Sosyalist Enternasyonal Başkanı George Papandreu ve Genel Sekreter Luis Ayala’nın konuşmalarının ardından, üç gün boyunca sürecek gündem maddelerine geçildi.
 
 
HEYET KARDEŞ PARTİLERLE GÖRÜŞMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Sosyalist Enternasyonal’in iç konularıyla mali raporlarının da görüşüldüğü toplantılarda, üyelerle ilgili raporlar, bölgelerin ana konuları hakkında hazırlanan deklarasyonlar ve sonuç metinleri üzerinde tartışmalar yapılıyor. İlk gün konsey olarak toplanan ve ardından da kongre toplantılarına geçilen Sosyalist Enternasyonal 24. Kongre Toplantısı sırasında birçok ülkeden katılımcı heyetlerle partiler arası ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla ikili temas ve toplantılar yapan CTP-BG Heyeti, ayrıca Yunanistan’dan PASOK, İngiltere’den İşçi Partisi, Avrupa Sosyalistleri Partisi, Fransa Sosyalist Partisi, Alman Sosyal Demokrat Parti, Kenya İşçi Partisi, Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokrat Grup Başkanı Hennes Swoboda ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle özel görüşmelerde bulundu. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve beraberindekiler ayrıca dün akşam CHP heyeti ile akşam yemeğinde bir araya geldi.
YORGANCIOĞLU: YENİ BİR BAŞARISIZLIĞA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!
Görüşmelerde esas olarak Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son aşama ele alınırken, CTP-BG’nin sürece ilişkin görüş ve önerileri aktarılıyor. Muhataplarıyla yaptıkları görüşmelerde müzakere sürecinde içinde bulunulan durgunluğun son derece tehlikeli olduğuna işaret eden CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Rum tarafındaki başkanlık seçiminin ardından yeni bir sürecin başlama olasılığı üzerinde durduklarını söyledi. Yaptıkları görüşmelerde Kıbrıs Sorunu’nun çözümünde yeni bir başarısızlığa tahammülü olmadığının altını çizen Yorgancıoğlu, görüştükleri partilerden liderleri çözüme ilişkin cesaretlendirmesi talebinde bulunduklarının altını çizdi.
Sosyalist Enternasyonal’in Cape Town’daki 24. Kongresinin çalışmalarını 1 Eylül’de tamamlamasının ardından 2 Eylül’de Güney Afrika’dan ayrılacak olan CTP-BG heyetinin 3 Eylül Pazartesi sabahı Kıbrıs’a ulaşması bekleniyor.