Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms ve beraberindeki heyet, dün (31 Ağustos) CTP-BG’yi ziyaret ederek Kıbrıs’ın kuzeyindeki siyasi gelişmeler ve Kıbrıs sorununda gelinen aşama ile ilgili bilgi aldı. Yaklaşık bir saat süren toplantıya, Genel Sekreter Asım Akansoy, Lefkoşa Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çağlar, Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ve Kadın Örgütü Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe katıldı.

CTP’nin Annan Planı döneminde göstermiş olduğu üstün çabaları anımsatan Akansoy, AB’den beklentilerini aktararak başladığı konuşmasında ülkede yaşanan ekonomik ve sosyal gerilemenin nedenlerine de değindi. Akansoy, “Kıbrıs sürecinde gelinen aşama endişe verici durumdadır, tıkanmıştır, özellikle ana muhalefet ve cumhurbaşkanlığını yüklenmiş bir parti olarak şuan ki sürecin bizi başarıya götüreceğine inanmamaktayız. Her iki liderin de burada ciddi payı olduğu aşikârdır. Önümüzdeki süreçte kararlı şekilde sorunun çözümüne olan çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
AB İLE İLİŞKİLER KURUMSALLAŞMALI
AB’nin Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerinin daha kurumsal seviyede olması gerektiğini belirten Akansoy, “Ne yazık ki bu yöndeki beklentilerimiz karşılanmamaktadır. Bu durum toplumda ciddi bir moral bozukluğu ve umutsuzluk yaratmaktadır” dedi. 2004’ten sonraki gelişmelerden sonra Kıbrıslı Türklerin AB’ye entegresi konusunda verilen sözlerin tutulmadığını belirten Akansoy, ekonomik ve toplumsal olarak kendi kendimize yetebilmek için burada işler bir sistem yaratılmasının şart olduğunu ifade etti. “Bu sistem şuanda ne yazık ki Kuzey Kıbrıs’ın sadece Türkiye olan ilişkiler ile şekillenmekte ve bu da siyasi, kültürel etkileri beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla AB ile gerek ekonomik gerek kültürel konularda çok daha yakın ve kurumsal ilişkilere ihtiyacımız var” dedi.
YENİ TÜZÜKLER HAZIRLANMALI
Özellikle Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçmesini istediklerini belirten Akansoy, “Sadece bu da değil; eğitim, kültür ve spor konularında da yeni tüzüklere ihtiyacımız vardır” dedi. Kıbrıs Türk toplumunun sosyal travma içinde olduğunu ve bunu kırmak için Avrupalı dostlarımızın bu çığlığı, bu çağrıyı duyması gerektiğini vurgulayan Akansoy, “Biz çözüme kadar ayakta duracak olan yapıyı burada yaratmak zorundayız. Ekonomik, sosyal olarak varlığımızı sürdürmemiz için ajandanızda bize ön sırada yer vermenizi istiyoruz. Kıbrıs sorunun çözülebilmesi için elbette AB yolunda olan Türkiye’nin, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de cesaretlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
ÇAĞLAR: KIBRISLI TÜRK ÖĞRENCİLER ERASMUS’TAN YARARLANAMIYOR!
Kuzey Kıbrıs’taki eğitim sisteminin ülkenin ihtiyacı olan insanları yetiştirmediği için yetişen gençliğimizin istihdam edilmediğini ve göç etmek zorunda bırakıldığını belirten Prof. Dr. Mehmet Çağlar ise bunun nedenini yine AB ile olan eksik ilişkilere bağladı. Çağlar, “Erasmus ve Bologna süreçlerine dahil olmamamızın bu duruma gelmemizde büyük etkisi vardır. Bu yüzden Yeşiller’den beklentimiz bu ilişkilerin gelişmesi için girişim başlatması ve konuyu AP’nin gündeme getirmesidir” dedi. Üniversitelerdeki Kıbrıslı Türk öğrencilerinin AB’de araştırma yapacak imkanları bulunmadığına değinen Çağlar, “Buradaki Kıbrıs Türk üniversiteleri Erasmus’tan yararlanamazken Türkiye tarafından burada kurulan okullarda okuyan öğrenciler bu süreçlerden yararlanabilmektedir. Bu da önümüzdeki birkaç yıl içinde üniversitelerimizin batacağı anlamına gelmektedir” dedi.
HARMS: GENÇLERİNİZİN GELECEĞİ BİZİM İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ
Konuşmaların ardından söz alan Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms, Erasmus ve Bologna süreçlerinden yararlanamayan Kıbrıslı Türk gençleri için konuyu ajandalarında ilk sıraya koyacaklarının sözünü verdi. Harms, Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun yaz bitiminde yeniden yapılandırılacağını belirterek 2 Kıbrıslı Türkün AP’de gözlemci olarak yer alması için girişim başlatacaklarını belirtti. Heyette Harms’ın yanı sıra, Fransa-AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Helene Flautre, Almanya-AB-Türkiye KPK Eş Başkanı Franziska Keller, Yunanistan’dan Nikos Chrtsogelos ve Yeşiller Grubu Sekreteryası’ndan Vula Tsetsi, Anna Haas ve Ali Yurttagül de yer aldı.