Yedikonuk için zararlı görülen petrol dolum tesisi ne yazık ki Kalecik halkına reva görülmüştür. Zaten var olan iki adet petrol depolama tesisi denetimsizlikler nedeniyle bölgede tehlike arz ederken, UBP Hükümeti aldığı bu kararla ülkeye hiçbir faydası olmayacak kirli bir yatırımla yine halkına savaş açmıştır.

Başbakan İrsen Küçük marifetmiş gibi yapılacak olan yatırımın Kalecik’e uygun görüldüğünü belirtmekte ve bu kararından vazgeçmeyeceğini üstüne basa basa söylemektedir. Halkın yaşadığı endişeleri giderme gibi bir sorumluluğu olmadığını defalarca ortaya koyan Başbakan, ülkedeki kanser vakalarının en fazla görüldüğü İskele bölgesini de gözden çıkarmış durumdadır.
Ayrıca ülkede yapılacak olan tüm yatırımlar devlet denetimine açık, bilimsel veriler ortaya konularak yapılmalı ve hayati öneme sahip olan ÇED raporu mutlaka alınmalıdır. Gerekli evrakları tamamlamadan yatırım yapmayı alışkanlık haline getiren hükümet bu huyundan vazgeçip, ayrıcalıklılar için değil halkı için çalışmalıdır.  
Seçim dönemi İskele’yi, Kıbrıs’ın Las Vegas’ı yapacağını söyleyen Başbakan Küçük ve bakanları, daha sonra attıkları adımlarla verdikleri bu sözün de diğerleri gibi boşa çıktığını ispatlamış bulunmaktadır. Bölgedeki otellere ve genelde ülke turizmine vurulacak bir darbe daha yine güçlükle kalkınan halkın sırtına inecektir. Başkalarının cebini dolduracak bu kirli yatırım, çok büyük çevre felaketlerine neden olma riski taşımanın yanı sıra bölgede artan kanser vakalarının da tetikçisi olacaktır.
Kurulması planlanan sıvı yakıt ve petrol dolum tesisi ülkemiz için gerekli bir yatırım olmamakla birlikte vatandaşın can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olan devletin, insana verdiği değeri de gözler önüne sermektedir. Mevcut olan kirli sanayinin yarattığı tahribatı gidermek için hiçbir alt yapı çalışması olmayan UBP Hükümeti, ekolojik dengeyi de bozmakta, denizlerimize tecavüz etmektedir. Denize sızan kirli atıklar canlıların yaşamasına fırsat vermemekte, vatandaş için de büyük tehlike arz etmektedir.
‘Dediğim dedik, çaldığım düdük’ misali düşünülmeden, araştırılmadan, ‘ben yaptım oldu diyerek’, güya ülke için faydalı yatırımlarını sürdüren Başbakan Küçük, kıyıları peşkeş çektiği gibi vatandaşın sağlığını da üç kuruşa satmaktadır.
Bilinmelidir ki çevre konusundaki eylemlerde daima halkının yanında yer alan CTP-BG, bölge insanını huzursuz eden, halkın sağlığını hiçe sayan, başkalarının cebini dolduracak bu tesise karşı çıkmak için tüm sivil toplum örgütleri ve siyasilerle birlikte hareket edecek, en ön safta yerini alacaktır.
 
Asım Akansoy
Genel Sekreter