Bugün ülkemizi yöneten UBP ve Yöneticileri, halkımızın boğuştuğu birçok sorunu görmezden gelerek ve halkımızla alay edercesine gündem değiştirmeye çalışmakta, UBP Kurultayı’nı ülkenin ana gündemi olarak halkımızın önüne atmaktadır

 Çok iyi bilinmektedir ki UBP’de yürütülen bu kavga, halkımızın sorunlarını çözmek için değil, parti içi iktidarı elde edip hükümet olmanın olanaklarından daha çok yararlanma, kendi taraftarlarına partizanlık imkanı yaratma kavgasıdır. UBP yönetiminde kim olursa olsun, bu anlayışla halkımızın sorunlarını çözme yetisine sahip olmadığı apaçık ortadadır.

Ülkemizin, yatırımdan payını en az almış bölgelerinden biri olan ancak ihracatımızın en büyük kalemi olan narenciyenin üretildiği Güzelyurt bölgesinde üreticilerin yaşadığı sorunların muhatapsızlığı, Hükümetin üreticilerimizin sorunları ile ilgilenmediğinin en açık kanıtıdır.

Bin bir zorlukla üretim yapan üreticilerimizin yeni bakım dönemi başlamış olmasına rağmen henüz ürün bedellerini alamamış olmaları üreticileri borç batağına sürüklemektedir. Özel sektöre verilen ürünün karşılığının bir bölümü, Cypfruvex’e verilen ürün karşılığının ise tamamı üreticiye ödenmemiştir ve ne zaman ödeneceği ile ilgili de Hükümet bir tarih açıklamamıştır. Durum, teslim edilen Greyfurt ve limon ürünleri için de çok farklı değildir. UBP Hükümeti üreticilere ödemesi gereken KDV ödemelerini geciktirmek için doğru olmadığı halde üreticilerin verdiği evrakların eksik olduğunu iddia etmektedir.

Elektrik maliyetleri sürekli artmakta ancak devletin 10 Kuruş’luk sübvansiyonu aynı yerde saymakta, bu da üreticilerimizi daha çok zora sokmaktadır. Bu nedenle yeni bakım dönemine imkansızlıklar içine giren üreticilerimiz yeterince bakım yapamayacakları için gelecek yıl ürün kalitesi de olumsuz etkilenecektir. Ülkemizde bütün üretici kesimlerin durumu bundan çok da farklı değilken Ulusal Birlik Partisi yöneticileri, parti içi iktidar kavgaları uğruna halkımızın sorunlarını görmezden gelmekte bu sorunları çözme yetisinden yoksun olduklarını bir kez daha kanıtlamaktadırlar.

Halkımız, UBP’de kimin parti içi iktidar olacağı gündemi ile gereksiz yere meşgul edilmek istememektedir. Halkımız, daha çok üreterek ekonomiye katkı koymak ve ürettiğinin karşılığını alarak yaşamını sürdürmek istemektedir. Bu da bütün zorluklar ile hükümetin ilgisizliğine karşı üreten bütün kesimler ile üreticilerin en doğal hakkıdır.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı