. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG Güzelyurt İlçesi’nden bir heyet bu sabah Güzelyurt Sanayi Bölgesi esnafını ve Narenciye Üreticileri Birliği’ni ziyaret ederek sorunları dinledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın açıkladığı gibi ülkede yaşanan vergi kaçakçılının önüne geçemeyen hükümet, kaçakların peşine düşeceğine, zorluklar içindeki üreticiye ve esnafa uyguladığı vergilerle bel kırıyor. Geçen yıla oranla işlerin yarıya indiğini belirten esnafa dudak uçuklatacak vergiler gönderiliyor. Devlet elinin uzanmadığı ve kalkınma bekleyen Güzelyurt, “İş yok, vergi çok” diyor. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG Güzelyurt İlçesi’nden bir heyet bu sabah Güzelyurt Sanayi Bölgesi esnafını ve Narenciye Üreticileri Birliği’ni ziyaret ederek sorunları dinledi. Esnaf, işlerinin günden güne kötüye gittiğini, UBP’nin uyguladığı re’sen vergi ile kepenk kapatma noktasına gelindiğini belirti. Narenciyeciler ise devletin kendilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmede çok geç kalmasından şikayet etti.
TEDBİR YOK, VERGİ ARTIŞI VAR
50-60 bin Lira vergi gelen birçok esnaf olduğuna dikkat çekilen ziyarette, geçen yıllara göre işlerde gözle görülür bir azalma olduğu belirtildi. Narenciyeciler ayrıca ülkenin atar damarından biri olan narenciye sektörünün kenara atıldığını ve üvey evlat muamelesi gördüklerini belirtti. Hükümetin vizyonsuzluğunu da vurgulayan üreticiler, isyan noktasında olduklarını kaydetti. Belediyenin sanayi bölgesine olan ilgisizliğinden de yakınan Güzelyurtlular, gününde toplanmayan çöplerin bölgeyi pislik içinde bıraktığını söyledi.
PİYASA KARŞILIKSIZ ÇEK DOLU
Esnafla sohbeti sırasında CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, gidişatın kötü olduğunu ve mevcut yönetimle daha da kötü olacağını söyledi. UBP Hükümeti’nin ülkenin her kesimini iflasa sürüklediğini ifade eden Yorgancıoğlu, ekonominin iyiye gittiğini söyleyerek halkın gözüne baka baka yalan söylendiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, ülkede UBP döneminde bankalardaki mevduat hesaplarının azaldığını, bankalardan alınan borçların geriye dönüşünde ciddi oranda azalma yaşandığını ve piyasada çok sayıda karşılıksız çek bulunduğunu belirtti.
PİYASADAKİ NAKİT 200 MİLYON LİRA AZALDI
UBP Hükümeti döneminde piyasada dolaşan nakdin 200 milyon Lira azaldığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, devletin sorumlu olduğu ödemelerde de çok geç kaldığını söyledi. UBP’nin 2012 yılı için Türkiye’den gelen para yardımını yılın ilk beş ayında tükettiğini belirten Yorgancıoğlu, hükümetin ülkeyi uçuruma sürüklediğini kaydetti. UBP’nin hiçbir tasarruf önlemi almadan esnafın üzerine re’sen vergi ile yüklendiğini söyleyen Yorgancıoğlu, “Bu yöntemle gelir elde etme hesabı yapanlar, esnafı batırarak daha fazla işsiz yaratacaklar” dedi. Ülkedeki tüm sorunların masaya yatırılarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin nasıl destekleneceği konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, bu noktada ekonominin ‘kesintiler’ üzerine değil ‘büyütme’ üzerine kurulması gerektiğini belirtti.       
“Yaşanan sorunlara çözüm üretebilmek için tüm kesimler bir araya gelerek toplumsal bir mutabakatla yola devam etmeliyiz” diyen Yorgancıoğlu, UBP Hükümeti’nin, 2013-15 yılı Ekonomik Önlemler Paketi’ni hiçbir siyasi parti ve sendikanın görüşüne başvurmadan hazırladığını da belirtti.