Yorgancıoğlu, 3 yıldır hayat pahalılığı ödeneği almayan kamu çalışanlarına % 0,73’lük hayat pahalılığını reva gören UBP Hükümeti’ni istifaya çağırdı.

Halkımızla alay etmek ve ‘her şeyin en iyisini ben bilirim, ben yaparım’ konularında geçmişten günümüze uzmanlaşmış olan UBP Hükümeti, bu becerilerini ve alaycı tavrını son günlerde yine tekrarlıyor. Hem de bunu büyük bir pişkinlikle yapma cüretini gösteriyor.

Üç yıldır hayat pahalılığı ödeneği almayan kamu çalışanlarına % 0,73’lük hayat pahalılığı ödenmesi, UBP Hükümeti’nin pişkinliğinin çok açık göstergesidir.

2009 yılından günümüze akaryakıtta %60, tüp gazda %90, eğitim ücretlerinde %28, sağlık ücretlerinde %15, elektrik ücretlerinde %36 ve seyrüsefer ücretlerinde %12 artış olurken hayat pahalılığını % 0,75 olarak açıklamak halkımızla alay etmek değil de nedir? Bu yaklaşım, ‘ekonomimiz uçtu’ diyen UBP Hükümeti’nin tavırları ile ne kadar örtüşmektedir.

UBP Hükümeti’nin uyguladığı politikalar nedeni ile ekonomimizin kötüye gittiği, insanlarımızın ödeme güçlüğü çektiği ve fakirleştiği inkar edilmez bir gerçek iken bir de alay edercesine % 0,75 hayat pahalılığı oranı karşılığı ortalama 10 TL’lik bir artış verilmesi halkımızın hak etmediği bir davranıştır.

Bütün bu yaşananlardan sonra hükümet ekonomiyi batırdığını kabul ederek halkımızdan özür dilemeli ve istifa etmelidir. Böylelikle ülkemizin içinde bulunduğu gerçekler ışığında ekonominin bütün yönleri ile yeniden yapılandırılması için bir fırsat yaratmalıdır.

Bütün toplumsal kesimlerin, ekonominin kötüye gittiğini söylediği bir dönemde bu kötü gidişi durdurmak adına UBP Hükümeti’nin başka bir alternatifi yoktur.

 

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı

01 Ağustos 2012