CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Aleviliğin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını isteyen Yönetim Kurulu Başkanı Oruç Kaya başkanlığındaki Pir Sultan Abdal Derneği’ni kabul etti

 Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, seçmeli olmak kaydıyla okullarda her inancın öğretilebileceğini kaydederek, kimsenin kendi inancını başkalarına zorla kabul ettirme hakkı bulunmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu bugün saat 11.00’de Yönetim Kururlu Başkanı Oruç Oktay başkanlığındaki Pir Sultan Abdal Derneği heyetini kabul etti.

Kabulde konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oruç Kaya, demokratik kavramlarının gelişmiş olduğunu söylediği Kuzey Kıbrıs’ı kendilerine vatan bilerek burada yaşadıklarını ifade ederek, çocuklarına okullarda verilen din derslerinde Sünnilik öğretilmesinden yakınarak, “Biz Alevi çocukların Sünnilik değil, Aleviliği öğrenmelerini; bu nedenle de Aleviliğin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını istiyoruz” diyerek CTP-BG’nin desteğini talep etti.

Avrupa ve Amerika’da Alevi çocuklara o ülkedeki olularda Alevilik dersinin seçmeli ders olarak okutulduğuna işaret eden Kaya, Alevi çocukların kendi dinlerini öğrenmelerinin en doğal hakları olduğunu sözlerine ekledi.

YORGANCIOĞLU: DEVLET HER İNANCA SAYGILI OLMALI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da CTP-BG’nin felsefesinin insanlar arasında din, dil, ırk, renk, cinsiyet ve inanışları nedeniyle ayrımcılık yapılmaması gerektiği yönünde olduğuna işaret ederek, insanların gerek bireysel gerekse toplumsal düzeyde inançlarının önüne engel konuşmaması, devletin ise her türlü inanca saygılı olması gerektiğini vurguladı. “Devletin eğitimi tek tip insan yetiştirme adına kullanmaya hakkı yok” diye konuşan CTP-BG Genel Başkanı, CTP-BG’nin böyle bir davranışı benimseyemeyeceğinin altını çizdi. Yorgancıoğlu, ilkokul seviyesine kadar zorlamanın doğru olmadığını, insanlar kendi inançlarını paylaşırlarken engellerle karşılaşmamaları gerektiğini ifade ederek, “devlet bu konuda yardımcı olmalı. Birine hak tanırken diğerini ötekileştirmemeli. Biz, parti olarak her zaman farklı düşüncelere saygı gösterilmesini savunuyoruz. Bu çerçevede sizin isteğiniz doğrultusunda hükümete öneri götüreceğiz. Ayrıca bilmenizi isterim ki hükümete geldiğimizde bu konuda hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Zorla inanç olmaz. İsteğinizi saygıyla karşılıyoruz ve bu konuda görev yapacağız.

Seçmeli olmak kaydıyla okullarda her inancın öğretilebilmeli. Kimsenin kendi inancını başkalarına zorla kabul ettirme hakkı yoktur” diye konuştu.

 

CTP Basın Bürosu