Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP-BG)’nin UBP’nin halkı yok oluşa götüren uygulamalarına karşı başlattığı “umurunda mı?” eylemlerinin ikincisi Mağusa’da yapıldı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP-BG)’nin UBP’nin halkı yok oluşa götüren uygulamalarına karşı başlattığı “umurunda mı?” eylemlerinin ikincisi bugün saat 15:30’da Gazimağusa’da yapıldı. Oldukça kalabalık bir halk kitlesinin katıldığı yürüyüşte, UBP’nin istifasına kadar mücadeleye devam edilmesi kararlılığı vurgulanırken, Kıbrıs Türkünün kendi kendini yönetme hakkını geri almak için halka mücadeleye destek vermesi çağrısı yapıldı. Zafer Anıtı Çemberi noktasından hareket eden halk kitlesinin İsmet İnönü Bulvarı güzergahından Sakarya Çemberi’ne kadar yürüyüşü sırasında, “CTP isyanda, isyan her yerde”, “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “UBP istifa” gibi sloganlar atılıldı. UBP’nin uygulamalarını eleştiren çok sayıda döviz tutan kitleye, yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi.

Eyleme, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Genel Sekreter Asım Akansoy, Gazimağusa İlçe Örgütü Başkanı Ali Gulle, bazı MYK üyeleri, milletvekilleri, ilçe kadın ve gençlik örgütü üyeleri katıldı.

 

Etkinlikte bir konuşma yapan Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin partizanlık yaptığını, geçirdiği yasalarla halkın geleceğini kararttığını, halkın mal varlığını peşkeş çektiğini ifade ederek,  Eroğlu’nun Kıbrıs konusundaki tavırlarıyla çözümü açmaza soktuğunu, UBP’nin Kıbrıs Türk halkının siyasal iradesini ipotek altına aldığını, kendi kendini yönetme hakkını ayaklar altına aldığını söyledi. Tüm bunların UBP’nin ve Eroğlu’nun umurunda olmadığını ama halkın umurunda olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, UBP’nin uygulamalarının bir cendere gibi insanların boynunu sıktığını, yakında halkın öfkesinin bir şamar gibi UBP’nin yüzüne ineceğini söyledi. Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin hükümet ettiği her günün insanların siyasal ve ekonomik olarak zararına olduğunu, halkın kendi kendini yönetme hakını ayaklar altına aldığını belirtti.

 

Kavganın hem mecliste  hem sokakta verileceğini belirtenYorgancıoğlu, geçen hafta Girne’de başlatılan mücadelenin Mağusa’da devam ettiğini, gelecek hafta Güzelyurt’ta, ardından ise Lefkoşa’da eylemler gerçekleştireceklerini aktardı.