Gençlik Örgütü’nden istifa kararı!‏

CTP Gençlik Örgütü yöneticileri dün akşam gerçekleştirilen Genişletilmiş Gençlik Meclisi toplantısında toplu istifa kararı aldı. CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı, MYK üyeleri, Gençlik Meclisi üyeleri, Mağusa, Girne ve Lefkoşa İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri 28.4.2015 tarihinden itibaren görevlerinden istifa etti.

Açıklama şöyle:

CTP Gençlik Örgütü dün akşam gerçekleştirdiği Genişletilmiş Gençlik Meclisi toplantısında partimizin kurultay gündemini değerlendirmiş bulunmaktadır. Bilindiği gibi partimiz son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, nedenleri birçok açıdan değerlendirilmesi ve tartışılması gereken başarısız bir sonuçla çıkmıştır. Gençlik Örgütü seçim süreci sonrasında partinin yetkili organlarında açıklıkla dile getirdiği gibi, bu başarısız sonucun özeleştirisinin görevde bulunan her organ tarafından yapılması gerektiğini, bu anlamda sorumluluğun üstlenilmesi gerektiğini ve partinin en kısa zamanda demokratik süreçlerini işletmeye başlayarak Olağanüstü Kurultaya gidilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Her şeyden önce belirtmek isteriz ki partimizin sahip olduğu demokrasi kültürü, katılımcılık, özeleştiri gibi değerleri böylesine bir tavır alınmasını gerekli kılmaktadır. İçinden geçtiğimiz süreci iyi okumak, sebep ve sonuçlarını iyi değerlendirmek ve ayakları yere basan bir şekilde tahlil edip gerekli dersleri çıkarmak, 1970 yılından beri Kıbrıs Türk toplumu demokrasisinin koruyucusu olmakla övünen partimiz ve üyelerimizin en önemli görevidir.

Bizce partimizin önümüzdeki süreçte izlemesi gereken yol, Parti Meclisi’nin geçtiğimiz Pazartesi günü almış olduğu sadece Genel Başkanlık seçimi gündemiyle Olağanüstü Kurultay yapılması kararının aksine, Genel Başkanlık ile birlikte Parti Meclisi seçiminin de gündemde olacağı bir Olağanüstü Kurultay toplanması olmalıdır. Bu, seçim sonuçlarının sorumluluğunun Parti Meclisi tarafından da kabul edilmesi ve özeleştiri yapılıp yeni dönemde değişimin önünü açması açısından elzemdir.

Bu görüşümüzün parti içerisinde çeşitli görüşler ve yaşananlardan bağımsız olarak oluşturulduğunun altını çizmek istiyoruz. Seçim sonuçlarından en üst düzeyde Genel Başkan’ın siyasi sorumluluğu olduğunu kabul etmekle birlikte, Ocak ve Bucak Örgütleri’nden İlçe Yönetimlerine, Gençlik ve Kadın Örgütleri’nden Parti Meclisi ve MYK’ya kadar tüm organların kendi özeleştirisini yapacağı bir sürecin başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Fakat en kısa sürede Olağanüstü Kurultay’ın toplanması gerektiğini de göz önüne aldığımızda Parti Meclisi düzeyinde bir yeniden yapılanma sonrasında, yeni dönemde üye ve delege yapımızın da süratle ele alınarak, diğer kongrelerimizin tamamlanması en doğru yöntem olacaktır.

Bizler CTP Gençlik Örgütü olarak 14 Haziran 2015 tarihindeki Olağanüstü Kurultay’ın Parti Meclisi üyeleri ve Genel Başkanlık seçimi gündemiyle toplanması çağrısını yapıyoruz. Bu bağlamda CTP tüzüğünün 35. Maddesinin A bendi gereğince Kurultay üyelerimizin beşte birinin imzalarının toplanması yönünde Genişletilmiş Gençlik Meclisi’miz bir karar üretmiş ve bu kararın uygulanması yönünde Gençlik Örgütü olarak çalışmaların hemen başlatılması yönünde bir irade ortaya koymuştur.

Yine CTP Gençlik Örgütü yöneticileri olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısız sonuçlar sonrası kendi özeleştirimizi yapmış, üzerimize düşen sorumluluğu alma ve görevlerimizden istifa etme kararı almış bulunuyoruz. Bu bağlamda başta CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı olarak ben olmak üzere, Gençlik Örgütü MYK üyelerimiz, Gençlik Meclisi üyelerimiz, Mağusa, Girne ve Lefkoşa İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerimiz görevlerimizden 28.4.2015 tarihi itibarı ile istifa etmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde istifa eden İlçe Yönetimlerimiz için Olağanüstü Kongre çağrılarımızı yapmaya başlayacak ve sürecin sonunda Olağanüstü Kurultayımızı yeni Genel Başkan ve Gençlik Meclisi üyelerinin seçilmesi gündemiyle en kısa sürede toplayacağız. Partimizde özeleştiri ve sorumluluk alma kültürünün yeniden tesis edilmesi için istifa kararımızın öncü olmasını temenni eder, bugüne kadarki çalışmalarımızda bizlere destek olan tüm üye ve sempatizanlarımıza teşekkür ederiz.

Ongun Talat
CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı