Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)…

 Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) heyeti bugün Kıbrıslı Rum siyasi partilerden DİSİ’yi ziyaret ederek Genel Başkan Anastasiades başkanlığındaki DİSİ heyetiyle görüştü. 

 
Soyer’e eşlik eden heyette Genel Sekreter Kutlay Erk, Eğitim Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Çağlar, CTP-BG MYK Koordinatörü Derviş Aygın, Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi ve Gençlik Örgütü Başkanı Haşim Kiracığolu yer aldı.
 
Saat 11.00’de DİSİ’nin güney Lefkoşa’daki Genel Merkezinde gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi Başkanı Demetris Hristofias arasında Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik sürdürülen çabalara desteğin devam edeceği vurgulandı.
 
CTP-BG Genel Başkanı Soyer, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, DİSİ heyetiyle son derece yararlı bir görüşme yaptıklarını kaydetti. Soyer, her iki partinin de Kıbrıs sorununun bir an önce iki bölgeli, iki toplumlu siyasal eşitliğe dayalı federal Kıbrıs temelinde çözülmesinden yana olduklarını vurguladı ve “bu temelde iki liderin çözüm yönünde sürdürdükleri görüşmeler ve çabaları destekliyoruz” dedi.
 
DİSİ Genel Başkanı Anastasiades de kısa açıklamasında, her iki partinin de çözüm yönünde aynı görüşleri paylaştığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Anastasiades, Kıbrıs sorununa BM parametreleri temelinde iki toplumlu ve iki bölgeli çözüm bulunacağına olan inancını belirterek CTP-BG Genel Başkanı gibi iki liderin bu yöndeki çabalarını desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti.
 
Kıbrıslı Rum gazetecilerin Rum basınında yer alan BM Barış gücü süresinin uzatılmasıyla ilgili yorumları ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Soyer, bir Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı olarak 1964’ten beri BM’nin görev süresinin uzatılması konularının gündeme geldiğini gördüklerini kaydederek, “BU bizlere yakışmıyor. Kıbrıs sorunu çözülsün ve 1964’ten bu yana bu adada turist gibi bulunanları da yerlerine gönderelim” dedi.
 
Basında zaman zaman yer alan görüşmelerle ilgili spekülatif haberlere de değinen Soyer, “Kıbrıslı Türk ve Rumlar olarak ortak bir yanımız da kulaktan duyma bilgilerle hareket etme alışkanlığımızdır. Bundan vazgeçmeli ve gördüklerimiz, okuduklarımız doğrultusunda hareket etmeliyiz” dedi. Soyer, özellikle çözüm sürecinin daha da yoğun bir tempoya girdiği dönemde bu konuya daha da hassasiyet gösterilmesini istedi.
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin görüşmeleri etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruya verdiği yanıtta ise, “Doğru, seçim var, ama öncelikli olarak tüm enerjimizi Kıbrıs sorununun çözümüne yöneltmeliyiz. 2004’te de Kıbrıs Rum tarafında seçim vardı ama görüşmeler sürdü. Bu bağlamda seçim çalışmalarının görüşmeleri etkileyeceğini düşünmüyoruz” dedi.