Almanya’nın Dresden şehrinde 13 Kasım günü başlayan SDP kongresine katılan Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik…

 Almanya’nın Dresden şehrinde 13 Kasım günü başlayan SDP kongresine katılan Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili ve KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu ve CTP-BG Diş İlişkiler Bürosu üyesi Ünal Fındık’tan oluşan CTP-BG delegasyonu temaslarını tamamlayarak dün akşam Kuzey Kıbrıs’a döndü. 

 
Heyete Almanya’daki temasları sırasında eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Ozan Ceyhun refakat etti.
 
Almanya’da bulunduğu süre içerisinde çeşitli temaslarda bulunan CTP-BG delegasyonu, SPD Kurultayı’nın ikinci gününde SPD Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Achim Post ve Yardımcısı Felix Porkert ile resmi bir toplantı gerçekleştirdi.
 
Toplantıda CTP-BG ve SPD arasında bugüne kadar devam eden ilişkilerin yeni seçilen yönetim ile birlikte daha üst düzeye taşınmasına karar verildi. Buna göre Achim Post ve Felix Porkert’in Ocak ayında Ankara’ya yapacakları gezinin hemen ardından Lefkoşa’da CTP-BG ile yılın ilk resmi toplantısını yapmaları ve 2010 yılının ortak çalışma programını kararlaştırmaları öngörüldü.  Ayrıca daha önce üzerinde konuşulan Gençlik ve Kadın Örgütleri ile Friedrich Ebert Vakfı ile işbirliklerinin projelendirilmesi kararlaştırıldı. Kıbrıs Sorununda gelinen aşama ile ilgili CTP-BG’nin görüşleri de SPD’li yetkililere aktarıldı. 
 
Samimi bir hava içinde gerçekleşen toplantı iki parti ilişkilerinin bundan sonra daha da kurumlaşmasına katkı yapacağı ve her düzeyde geliştirileceği konuşuldu.
CTP-BG delegasyonu SPD yönetimi seçimleri sonuçlandıktan sonra SPD’nin yeni Genel Sekreteri Andrea Nahles ile de bir görüşme yaptı. 
 
Andrea Nahles Kıbrıs’ta çözümün çok önemli olduğunu ve Almanya’nın çözüme destek vermesi gerektiğini doğru bulduğunu açıkladı. Bayan Nahles Kendisini ilk kutlayan heyetin CTP-BG heyeti olduğunu da belirtti ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek heyete teşekkür etti.
 
Bu arada yeni seçilen SPD Başkanı Sigmar Gabriel’i de kutlayan ve başarı dileklerini ileten CTP-BG Heyeti Gabriel’i Lefkoşa’ya davet etti. Sigmar Gabriel de heyete teşekkür etti.
 
CTP-BG heyeti temasları sırasında ayrıca iki yıldır yakın temas halinde olduğu SPD milletvekileri ile de görüşmelerde bulundu.