Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, …

 Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, Derviş Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümetinin, sendikaları muhatap alma zahmetine girmeden “ben yaparım olur” mantığıyla hareket ettiğini vurguladı. 

 
UBP hükümetinin merkezi Cezaevi’ndeki uygulaması ile bu yöndeki tavırlarına bir yenisini eklediğini kaydeden Yorgancıoğlu şu açıklamayı yaptı:
 
“Ulusal Birlik Partisinin bin bir vaatle iktidara gelmesinden sonra toplumsal huzuru bozma adına ortaya koyduğu tavırlara Merkezi Cezaevindeki uygulama ile bir yenisini daha eklediğini üzülerek görmekteyiz.
 
Her konuda olduğu gibi bu konuda da Cezaevinde örgütlü sendikalardan biri olan Kıbrıs Türk Amme Memurları sendikasını muhatap almadan çalışanların çalışma saatlerinde yapılan düzenleme, Ulusal Birlik Partisinin Sendikaları hiçe sayma anlayışı yanında Sendikaları bir birine düşürme amacını da gütmektedir.
 
Cezaevi çalışanlarının sorunlarını çözmede, Yönetme konumunda olan ilgili Bakan ve Ulusal Birlik Partisinin uzlaşı kültürüne uygun, kucaklayıcı bir tavır sergilemesi gerekirken bu alanda örgütlü KTAMS ı hiçe sayarak ve ben yaptım olur mantığı ile davranması kabul edilmez bir davranıştır. Sendikaları bir birlerine karşı kullanarak zayıflatmak ise UBP’nin geçmişten gelen kötü bir alışkanlığıdır.
 
Gerek Merkezi Cezaevinde gerekse Devletin hizmet verdiği diğer alanlarda ilgili bakan ve UBP Hükümetinin uyguladığı baskıcı anlayış UBP’nin çok kısa bir süre önce başladığı Hükümet koşusunu bitiremeden yarıda bırakacağını şimdiden ortaya çıkarmıştır.
Uzlaşı kültürü ile kan uyuşmazlığı olan UBP’nin daha büyük bir toplumsal yıkıma neden olmadan bu koşudan ayrılması en doğru hareket olacaktır.”