Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer,…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, federalizmin tarihsel süreç içerisinde Kıbrıslı Türk ve Rumların önünde duran bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

 
CTP-BG Eğitim Sekreterliği parti merkez ve ilçe yönetim kadrolarına yönelik seminerler dizisini başlattı. Seminerler dizisinin ilk konusu olan ve 18-19-25 ve 26 Ağustos 2009 tarihlerinde toplam 12 saat olarak düzenlenen “Federalizmin” işlendiği seminerlerin ilki dün akşam (18 Ağustos Salı) YDÜ Kütüphanesinde gerçekleşti. Doçent Dr. Niyazi Kızılyürek ile Yardımcı Doçent Dr. Tufan Erhürman seminere konuşmacı olarak katıldı.
 
Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren CTP-BG Eğitim Sekreteri Doçent Dr. Mehmet Çağlar, CTP-BG kadrolarının çeşitli alanlarda yapılacak çalışmalarla eğitiminin önemine dikkat çekti. Çağlar konuşmasında değişen dünyaya her alanda uyum sağlamak ve çeşitli kavram ve konuları yeniden tartışma olanağı bulmanın önemine de vurgu yaptı. 
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, konuşmasında devam etmekte olan müzakere sürecinin önemine dikkat çekti. Federalizmin tarihsel süreç içerisinde Kıbrıslı Türk ve Rumların önünde duran bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Soyer, bu nedenle federalizmin gerek kavram, gerekse federal devlet açılımları olarak çok iyi özümsenmesi gereken bir anlayış olduğuna dikkat çekti. 
 
Soyer, federalizmin bir ortak federal dil yaratılması durumunda daha iyi algılanacağını ifade ettiği konuşmasında bunun gerek Kıbrıslı Türkler gerekse de Kıbrıslı Rumlar tarafından üzerinde çok iyi durulması gereken bir konu olduğunun altını çizdi. 
 
Soyer, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de fonksiyonel bir federasyon olduğunu ancak tarihsel süreç ve yaşanan gerçeklerin bugün toplumsal ve coğrafi temellere dayanan bir federal devlet olgusunu gündeme taşıdığını belirtti.
 
Her iki toplum liderinin 2008 yılında yapmış oldukları görüşmeler sonucunda ortaya çıkan 21 Mart, 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmalarında federal devletin gerekleri üzerinde mutabakata vardıklarını da hatırlatan CTP-BG Genel Başkanı, Eğitim Sekreterliği tarafından düzenlenen bu seminerlerin ortak federal bir dilin geliştirilmesine katkı koyacağına inandığını da sözlerine ekledi.
 
Seminerde özellikle federal devletin ne anlama geldiği, dünyadaki örnekleri ve tarihçesi üzerinde durularak, konfederal devlet ile federal devletin farklılıklarının ne olduğu analiz edildi ve federal kültürün önemine de değinildi. Dün akşamki seminerin konuşmacıları olan Kızılyürek ve Erhürman, sunuşlarının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.