Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Ekonomik Örgütlerle ilişkiler çerçevesindeki ziyaretlerini sürdürüyor.

 Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Ekonomik Örgütlerle ilişkiler çerçevesindeki ziyaretlerini sürdürüyor. 

 
Genel Sekreter Kutlay Erk başkanlığında Ekonomik Örgütlerle ilişkilerden sorumlu MYK üyesi Emel Kişi, Sivil Toplum Örgütlerinden sorumlu MYK üyesi ve Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu, Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ve Parti Meclisi üyesi Mehmet Ceylanlı’dan oluşan CTP-BG heyeti, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaret ederek oda yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Ziyarette CTP-BG’nin kurultayın ardından oluşan yeni merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) sivil toplum ve ekonomik örgütlerle ilişkiden sorumlu iki ayrı üyelik oluşturulduğuna dikkat çeken CTP-BG heyeti, bunun CTP-BG’nin Sivil toplum örgütleri ve ekonomik örgütlere verdiği önemin göstergesi olduğunu vurguladılar.
 
Kıbrıs sorunu ve görüşme sürecinin ele alınarak değerlendirildiği ziyarette barış ve çözüme inanan örgütlerin, son derece önemli bir dönemece giren sürece yapacakları katkının birliktelik yaratılmasına da yardımcı olacağı vurgulandı. KTTO’nın daha önceki referandum sürecinde çözüm yönünde yaptığı katkıların son derece büyük değer taşıdığını da vurgulayan CTP-BG heyeti, içinde bulunulan süreçte de aynı şekilde birlikte hareket etmenin öneminin altını çizdi.
 
Ziyarette Dr. Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin icraatlarını da eleştiren CTP-BG heyeti, seçim kazanmak amacıyla verilen sözlerin seçimle birlikte bir kenara atıldığına ve tam ters yönde bir tutum içine girildiğini kaydederek, UBP hükümetinin bu tutumuyla ülkedeki demokrasi kültürüne büyük zararlar verdiğini vurguladı. Kanun gücünde kararnamelerle parlamentonun by-pass edilmesinin hükümetin mecliste kendi oylarına güvenmediğinin bir göstergesi olduğuna işaret eden CTP-BG heyeti, doğru olanın bu konuları parlamentoya getirip tüm toplumla tartıştıktan sonra ortak akıl ile toplum için en doğru olanı bulup yasa yapmak olduğunun altını çizdi.
 
Şu anda hükümetin makro tedbirlerle ekonomiyi bütünlüklü olarak ele almak yerine palyatif tedbirlerle yönettiğini vurgulayan heyet, yatırımcılar için böyle bir iklimin güvenilir olmadığını kaydetti.
 
CTP-BG’nin tüm ekonominin kayıt altına alınmasını savunduğun bunun en önemli enstrümanın ise KDV olduğu kaydedilen ziyarette CTP-BG’nin, ekonominin tüm aktörlerinin ve siyasi partilerin katılımıyla ekonomik sorunların tartışılacağı büyük buluşma önerilerini hükümete anımsatmak istedikleri de ifade edildi.
 
Ticaret Odası Yetkilileri ise, Oda’nın çözüm konusundaki iradeyi desteklemekte olduğu ve gelecekte de bunun sürdürüleceğini belirttiler.
 
CTP-BG önümüzdeki hafta da ekonomik örgütlerle görüşmelerini sürdürecek.