Derviş Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümeti, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması’na yönelik çalışmalara da partizanlık …

 Derviş Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümeti, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması’na yönelik çalışmalara da partizanlık karıştırdı… Konuyu hükümet programına almayan UBP hükümeti, mekanizmayı kurmakla görevli konunun uzmanı Doğuş Derya’yı ise sözleşme süresi dolmadan görevden aldı.

 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Kadın Kolları, Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin bu tavrını sert bil dille kınarken, ilgili tüm sivil toplum örgütlerini birlikte hareket etmeye çağırdı.
 
CTP-BG Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi, Toplumsal Cinsiyet Mekanizması oluşturma çalışmalarının CTP-BG’nin iktidarı döneminde “AB Sosyal Uyum” başlığı altında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılıp yürütüldüğünü anımsattı ve  “UBP hükümetinin, bu tutumu, çalışmalara emek vermiş kadın örgütleri ve diğer sivil toplum örgütlerine bir saygısızlıktır. Bu çalışmalara katkısını emeğini vermiş tüm örgütleri birlikte hareket ederek konuyu mercek altına almaya davet ediyoruz” dedi.
 
UBP hükümetinin bu konuda bir vizyonu olmadığını kaydeden Kişi, bunun hükümet programında toplumsal cinsiyetle ilgili bir bölümün olmamasından da açıkça görülebileceğine işaret ederek, “19 Nisan seçimlerine giderken AB politikalarına bağlılıklarını her fırsatta belirten UBP’nin bu konuda da halkı yanılttığını bir kez daha görüyoruz. Demokrasi, her konuda olduğu gibi bu konuda da yara aldı” diye konuştu.
CTP-BG Kadın Kollarının hedefinin toplumsal cinsiyetle ilgili eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için, özerk, siyasal erkten etkilenmeyen, konu ile ilgili sivil toplum örgütlerinin etkin olacağı, yaptırım gücü yüksek, bu konuda eğitim almış uzmanların görev alacağı bir mekanizma kurmak olduğunu kaydeden Kişi, çalışmaları yürütmekte olan konunun uzmanı Doğuş Derya’nın sözleşmesi dolmadan görevden alınmasının kabul edilemez partizanca bir davranış olduğunu vurguladı.
 
Ülkede kadın-erkek eşitsizliğinin gün geçtikçe tırmandığına, özellikle şiddete maruz kalan çocuk ve kadınlarının sayılarının arttığına işaret eden Emel Kişi, “böyle bir dönemde bu tür kurumlara olan gereksinimin daha da fazla olduğu açıktır. Söz konusu mekanizmanın ise birçok önemli ve yararlı işlevinin olmasını hedeflediklerini kaydeden CTP-BG Kadın Kolları Başkanı, “Güney Kıbrıs dahil AB Ülkelerinin tümünde ve tüm çağdaş ülkelerde bulunan bu tarz mekanizmaların ülkemizde de acilen oluşturulmasını ve bu tarz partizanca davranışlardan etkilenmemesini istiyoruz. Kadın Çalışmaları Dairesi adı altında Sosyal Güvenlik Bakanlığı kadrosu altında bulunan ancak yıllardır hiçbir şekilde çalışmayan çağdışı dairenin iptal edilerek, günümüz koşullarına uygun böyle bir yapı oluşturulmalıdır. CTP-BG Kadın Kolları,  önümüzdeki günlerde konu ile ilgili sivil toplum örgütleriyle görüşerek hassasiyetleri birlikte ortaya koymayı hedeflemektedir” dedi.