Brown: Kıbrıs Türk tarafının süreçteki olumlu çalışmalarını sürdüreceğine inanıyoruz

 Brown: Kıbrıs Türk tarafının süreçteki olumlu çalışmalarını sürdüreceğine inanıyoruz

 
 
İngiliz İşçi Partisi’nin Kurultayı’na katılmak için İngiltere’ye giden CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki heyet, burada yaptığı çeşitli temaslarda başta İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Dışişleri Bakanı David Miliband ve AB işlerinden Sorumlu Bakanı Barones Glenys Kinnock yanında, kurultaya katılmak üzere İngiltere’de bulunan Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri ve üye ilkelerin temsilcileri ile görüştü.
 
 27 Eylül Pazar sabahı İngiltere’ye giden CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ve CTP-BG Mali Sekteri Ahmet Barçın dün akşamüzeri adaya döndü.
28-30 Eylül tarihleri arasında çeşitli temaslar gerçekleştiren CTP-BG heyeti, bu çerçevede Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala ile yaptığı görüşmede CTP-BG’nin Sosyalist Enternasyonal içerisindeki Akdeniz Komite üyeliği, Ortadoğu Komitesi üyeliği, ve Yerel Yönetimler Komitesi üyeliği gibi faaliyetlerinin yoğunlaştırılması konusunu ele aldı.
 
Sosyalist Enternasyonal üye İtalya, Malta, İran, Irak, İsrail gibi partilerinin temsilcileri ile de ikili görüşmeler gerçekleştiren Soyer, Erk ve Barçın,  İngiliz İşçi Partisi milletvekilleri, Westminister Demokrasi Vakfı Başkanı, İngiliz milletvekili Meg Munn ile ikili
temaslar da gerçekleştirdi.
 
İngiliz İşçi Partisi’nin eski başkanlarından Lord Neil Kinnock ile de bir araya gelen heyet, İngiliz İşçi Partisi Avrupa Parlamentosu üyesi Richard Howitt ile yaptığı görüşmede ise Avrupa Parlamentosu’nun yeni dönemine ilişkin çalışmalar ve karşılıklı işbirliği konularını ele aldı.
 
İsrail Başbakanı Ehud Barack ile de bir araya gelen CTP-BG Genel Başkanı Soyer ve beraberindeki heyet, Orta Doğu Sorunu ile Kıbrıs sorununun çözüm süreçleri, bu sorunların çözülmesinin bölgeye getireceği barış ve istikrarını tartışarak birbirlerine barış mücadelesinde birbirine başarılar diledi. CTP-BG heyeti ayrıca Barak’a İsrailli işadamlarının Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirdikleri yatırımlarla ilgili bilgi verirken Barak da ekonomik ilişkilerin önemine işaret etti.
 
 
İNGİLTERE BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME
 
Heyet, özel çerçevede gerçekleştirdiği görüşmelerde ise AB Komisyonu Üyesi (Ticaret Komiseri) Baroness Cathy Ashton ile bir araya gelerek, Ashton’u Kıbrıslı Türklere uygulanan ticaret izolasyonları ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü konuları ile ilgili bilgilendirdi. kendisinin AB’nin diğer ülkelerle olan ticareti üzerinde görev yaptığına işaret eden Komiser Ashton ise Kıbrıslı Türklerle ilgili uygulamanın AB’nin iç ticaret konusu olduğunu ama gene de ilgi ve desteğini göstereceğini kaydederek, bu konuda kendisiyle doğruda iletişim kurulmasını arzu ettiğini belirtti.
 
İngiltere Başbakan’ı Gordon Brown ile gerçekleşen görüşmede ise CTP-BG heyeti, İngiltere hükümetinin Kıbrıs sorunu çözüm sürecine yaptığı olumlu katkıların artarak devam etmesi yönündeki dileklerini dile getirdi. Kıbrıs’ta çözüme yönelik olarak devam eden görüşme sürecini desteklediklerini ifade eden Brown ise Kıbrıs Türk tarafının süreçteki olumlu çalışmalarını sürdüreceğine olan inancını ifade etti.
 
İngiliz Dışişleri bakanı David Miliband ile gerçekleştirilen görüşmede ise, Miliband’ın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile New York’ta yaptığı görüşmeden edindiği izlenimler ele alınarak Kıbrıs sorunu çözüm sürecine ilişkin görüşler ve çözüm için İngiltere’nin katkıları konuşuldu. Görüşmede, hem garantör, hem AB üyesi hem de BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olarak İngiltere’nin sürece en etkin katkıyı koyabileceği üzerinde duruldu. Miliband, mevcut statükonun kabul edilmediğini ve devam etmemesi gerektiğini söyledi ve Türkiye’nin AB sürecine destek belirtti.
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer başkanlığındaki CTP-BG heyeti, İngiltere’nin Avrupa Bakanı Barones Glenys Kinnock ile de özel olarak ve kırk dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, CTP-BG heyeti, iki liderin yürüttüğü görüşmelere ilişkin son gelişmelerle ilgili görüşlerini aktarırken, Hristofyas’ın New York’ta BM çatısı altında yaptığı konuşmalar ve verdiği demeçlerin yarattığı rahatsızlıkları dile getirdi. Çözüme tüm tarafların ihtiyacı olduğunun altını çizen Barones Kinnock ise Kıbrıs sorununun AB’yi bazı konularda kilitlediğini ve AB’nin de çözüm istediğini vurguladı. Türkiye ile AB ilişkilerinin engelsiz gelişmesi gerektiğine de işaret eden Kinnock, bu bağlamda Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Bağımsız Türkiye Komisyonu Başkanı, Finlandiya’nın eski cumhurbaşkanı Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari’nin yayınladığı raporun çok önemli mesajlar verdiğini ve liderlerin çözüm bulmasına destek olacaklarını belirtti.