CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, hükümete; siyasi partiler ile tüm sektörleri bir masada toplayarak sorunları, çatışma …

 CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, hükümete; siyasi partiler ile tüm sektörleri bir masada toplayarak sorunları, çatışma yerine, diyalog ve işbirliği içerisinde çözmek için bir platform oluşturmaya çağırdı.

Soyer, sorunların ancak diyalog ve işbirliği içerisinde çözülebileceğine dikkat çekerek, bu konuda hükümetten gerekli adımı atmasını beklediklerini kaydetti.
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, 2 Eylül 2009 Çarşamba günü Gümrük Çalışanları Sendikası’nı (Güç-Sen) ziyaret ederek, sendika başkanı Memduh Çeto ile görüştü. Soyer’e GÜÇ-SEN Genel Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyarette CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk eşlik etti.
 
Soyer yaptığı konuşmada, ülkede kararnameler ve ek mesailer nedeniyle yaşanan soruna yönelik çözüm arayışlarının devam ettiğini ifade ederek, sorunların diyalogla çözülebileceği görüşüne işaret etti.
 
“Ek mesailerin iş kapasitesinin ve maaşların artmasından dolayı yükseldiğini” kaydeden
CTP-BG Genel Başkanı Soyer, ülkede yapılan ithalat ve yolcu gelişinin önceye oranla çok sayıda artış gösterdiği, ancak bu artışa mevcut personelle hizmet verilmeye çalışılmasının ek mesaileri artırdığı görüşünü belirtti.
 
Soyer, kararnameler ve ek mesai ödeme şeklini eleştirerek, bu eylemlerden dolayı gümrüklerin “sorma gir hanı” olduğunu, piyasaya gümrüklerden vergisiz alınan sigara ve içkilerin sürüldüğünü, bundan devletin vergi kaybından, esnafın da haksız rekabetten dolayı zarar gördüğünü ifade etti.
 
Tıp-İş ile Güç-Sen’in eylemlerini iyi niyetle ertelediğini, ancak Başbakan Derviş Eroğlu’nun bu konuda diyalog için eylemlerin kalkmasını istediğini belirten Soyer, Eroğlu’nu “halkla dalga geçmekle” suçladı.
 
Soyer, Tıp-İş ile Güç-Sen’in sorumlu bakanlarla yaptıkları görüşmelerin ardından uzlaşı sağlamasını ve bu uzlaşının Başbakan Derviş Eroğlu’nun bu bakanları “yetkisiz” ilan etmesiyle ortadan kalktığını kaydederek, bu tavrın ve bakanların hala daha orada oturmasının “halkla dalga geçmek” manasına geldiğini belirtti.
 
Hükümeti çatışma yerine diyaloga çağıran CTP-BG Genel Başkanı Soyer, hükümetin bu tavrını çözümsüzlüğün devamı için sürdürdüğünü kaydederek, çalışmaların; demokrasi, tüm çalışanların hakları, Kıbrıs sorununun çözülmesi ve ülkenin kalkınıp gelişmesi için yapılması gerektiğini vurguladı.
 
 
ÇETO
 
Güç-Sen Başkanı Memduh Çeto da, sendikaların eylemler konusunda gerekli açılımı gösterdiğini, ancak hükümetin bu açılıma destek vermediğini ifade ederek, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini kaydetti.
Çeto, sendikaların sendikalık görevini yaparken kimseyle dalga geçmediğini belirterek, bu yüzden herkesin aynı davranış şekliyle hareket etmesini istedi, kendilerinin eylem ya da grev yapmadığını, iki maaş istemediğini sadece çalıştıklarının karşılığını aradıklarını ifade etti.
 
“Ek mesainin tamamen idarenin elinde olduğunu” belirten Çeto, çalışanların kaç saat çalışacağına da idarenin karar verdiğini söyledi.
 
Kaos ortamının çözümü için diyaloga hazır olduklarını ifade eden Memduh Çeto, eylemden dolayı işyerlerinde üyelerinin baskı gördüğünü ve yerlerinin sürekli değiştirildiğini öne sürdü.
 
Çeto, CTP-BG’den bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmesini ve söz konusu yasalar Cumhuriyet Meclisi’ne geldiğinde her türlü eylemi ortaya koymasını ve emekçileri ezdirmemesini istedi.