CTP-BG Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi, Ercan Devlet Havaalanı içerisinde sürdürülen antrepo inşaatının …

 CTP-BG Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi, Ercan Devlet Havaalanı içerisinde sürdürülen antrepo inşaatının tamamıyla yasalara aykırı olduğunu vurguladı. CTP-BG Bayındırlık Komitesi açıklamasında şu görüşler vurgulandı:

\”
Ercan Devlet Havaalanı içerisinde bir ilk yaşanıyor. UBP Hükümeti kim olduğunu öğrenemediğimiz bir Duty Free işletmecisine büyük bir imtiyaz tanıyarak kendi özel amaçlarında kullanmak üzere devlet arazisini, yasalara ve etiğe uymayan bir şekilde vermiştir.
 
Söz konusu İşletme, ileride devletin sahip olacağı bu binayı (10 yıl sonra) Sivil Havacılık güvenliği ile Gümrük güvenliğine ters bir yerde projesiz, kontrolsüz, şartnamesiz, teknik sözleşmesiz inşaat başlatmış ve nerede ise bitirme aşamasına getirmiştir.  KTMMO Birliği’nin takibi sonunda çok büyük eksikliklerle birlikte vize için odaya sunulmuş, ancak henüz vize alınmamıştır.
 
 Devlet adına yapılan inşaatlarda onay ve kontrollük Planlama ve İnşaat Dairesi (PİD) tarafından yapılmaktadır. On yıl sonra devlete iade edilecek bu binanın inşaatı, PİD onay ve kontrolü dışında devam etmektedir.
 
 Havaalanı içerisindeki arazinin değeri bu kadar yüksek iken neden bu yolla haksız rekabet koşullarında bir şahsa veya şirkete peşkeş çekildi. Bu bir ihtiyaç ise Devlet bu binayı niye kendisi yapıp tüm Duty Free’lere eşit ve adaletli bir şekilde kiralama yönüne gitmedi? Alınan bilgilerde bu arazinin şu anda Ercan Havaalanında Duty Free işletmecisi olan bir şirkete kiralandığı yönündedir. Hal böyle ise niye tüm Duty Free İşletmecilerinin de onayı alınarak bir çalışma yürütülmedi.
 
Üstelik bu inşaatı fiilen yapan müteahhit, İnşaat Encümeni’ne kayıtsız bir müteahhittir ve yasal olarak bu inşaatı yapması mümkün değildir.
 
Bu bir skandaldır ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı istifa etmelidir.\”