Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, son zamanlarda Kıbrıs’ın…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, son zamanlarda Kıbrıs’ın her iki yanında da gerici güçlerin faaliyetlerini artırdığına işaret ederek bu tür hareketlere “dur” diyecek kararlılığın ortaya konması gerekliliğini vurguladı.

 
CTP-BG Mağusa İlçesi 6 Ağustos Perşembe günü  gerçekleştirdiği  Genişletilmiş İlçe Meclisi Toplantısında siyasi gelişmeler ve parti çalışmalarını değerlendirdi. CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer’in de katıldığı toplantıya CTP-BG Lefkoşa Gazimağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, CTP-BG Gazimağusa İlçe Örgütü Yönetim kurulu üyeleri ve Gazimağusa İlçe Örgütü üyeleri katıldı.
 
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer,toplantıda yaptığı konuşmda Kıbrıs sorununda önemli bir konağa gelindiğini, yönetim konusunda uzlaşıya varılan görüşmelerde, önümüzdeki günlerde toprak ve mülkiyet konularının görüşüleceği ve hedefin yıl sonunda referanduma gitmek olduğunu kaydetti.
 
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu’nun görüşmelerde son şansın olmadığı görüşünü değerlendiren Soyer, devam eden görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde bunu “çok büyük şansın kaybedilmesi” olarak nitelendirdi.
 
Soyer, her iki taraftaki şövenist güçlerin faaliyetlerini artırdığını, gerici hareketlere dur diyebilecek kararlığın korunmasının önemine dikkat çekti. UBP’nin ek mesailer konusunda dayatma ve oportünizm yaptığını, bunu yaparken de Türkiye’ye yaranmak için yaptıklarını söylediklerini anlattı.
 
CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ise konuşmasında, Merkez Yönetim Kurulu’nun oluşturulmasından sonra sekreterler ve sorumluluk alanları belirlenen üyelerin çalışma programlarının hazırlanarak Parti Meclisi’nin gündemine getirildiğini, programların PM’de görüşüldükten sonra onaylanıp yürürlüğe gireceğini söyledi.
 
Başlatılan eğitim çalışmaları çerçevesinde federalizm ve ardından ise Globalizasyon konularında üyelere eğitimlerin verileceğini, ayrıca sivil toplum örgütleri ile ilişkilerin geliştirildiğini sözlerine ekledi.