CTP-BG Girne Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Abbas Sınay, Derviş Eroğlu…

 CTP-BG Girne Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Abbas Sınay, Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin sürekli sendikalar ve CTP-BG/ÖRP hükümetini suçlayacağına Eroğlu’na seçim öncesi verdiği taahhütleri hatırlatması gerektiğini vurguladı.

 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili, Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Abbas Sınay, “Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik partisi (UBP) hükümeti sendikalar ve geçmiş CTP-BG/ÖRP hükümetini suçlayacağına, Eroğlu’na seçim öncesinde vermiş olduğu taahhütnameyi hatırlatsınlar” dedi.
 
Sınay, sağlık örgütlerinin eylemi ve sağlık sorunları ile ilgili açıklamasında sağlık hizmetlerinin 24 saat süreklilik arz eden, vardiya, on call ve nöbet hizmetleriyle dönen ve odağında insan olan bir alan olduğuna işaret ettiği açıklamasında, “bu nedenle ek mesai de bu hizmetin sürekliliğinin sağlanması için kaçınılmazdır” dedi.
 
Ek mesailerin fazla olduğunun bir gerçeklik olduğunu ancak bunu denetim ve kontrol altına almak yerine yapılan yeni düzenleme ile daha da dengesizleştireceğini vurgulayan Sınay, hükümetin “mesailere önden parayı azaltmak” iddiasıyla yaptığı yeni düzenlemeyle ilgili şu saptamada bulundu:
 
“Yapılan yeni düzenleme ile sağlık çalışanları, ek mesai barem tablolarına göre maaşlarının en az %38’i ve en fazla %87’si kadar ek mesai ücreti alabileceklerdir ki bu maaşı az olanların çok az, yüksek olanların ise daha çok ek mesai ücreti alacağı bir tabloyu ortaya çıkaracaktır. Bu ise ek mesai ödemelerinin azalması değil, aksine çoğalmasını getirecektir. UBP’nin ülkeyi meclisle değil, kararnamelerle yönetmeye kalkması, demokrasinin geleceği açısından kaygı vericidir.”
 
CTP-BG döneminde sağlığın kamu ayağının standartları yükseltilirken, Eroğlu başkanlığındaki UBP Hükümeti ve Sağlık Bakanlığı’nın ne yazık ki eskimiş zihniyet ve tutumu savunmakta olduğuna işaret eden CTP-BG Sağlık Komisyonu başkanı, Girne Milletvekili Abbas Sınay, CTP-BG’nin hükümette olduğu dönemde sağlık hizmetlerinin geliştirilip arttığına işaret ederek hizmete açılan kalp-damar, nefroloji, diyaliz, üroloji, beyin cerrahisi servisleri gibi yeni servisler yanında yeni açılan hastaneler içinde açılan yeni servislerin sağlık hizmetinin verimliliğini artırırken personel ihtiyacını da gündeme getirdiğinin altını çizdi. 
 
CTP-BG döneminde bu ihtiyacının bir kısmının personel istihdamı, bir kısmının ise bütçe yetersizliği nedeniyle zaman zaman ek mesailerle karşılandığını anlatan Sınay, “bu yöntemle kesintisiz 24 saat sağlık hizmeti sağlanmıştı” dedi. Sınay, şimdiki UBP hükümetinin ise nasıl hizmet verildiğini irdeleyip çare üretmek yerine doğrudan sağlık çalışanlarının ek mesailerine yönelerek hizmeti tümüyle sekteye uğrattığını bile göremediğinin altını çizdi.
 
Açıklamasında çalışanların maaş ve ek mesai listelerinin teşhir edilmesi konusuna da değinen Sınay, konuyla ilgili şu görüşleri ortaya koydu:
 
“Sağlıkta bunca sorun varken Maliye Bakanı Ersin Tatar ve Kıbrıs gazetesinin işbirliği içerisinde çalışanların brüt maaş ve ek mesai listelerini gerçek maaş tabloları gibi yayımlamasının ne kadar etik olduğu bir kez daha düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Bu tavır, eskimiş “halkı böl ve yönet” politikasının çirkin bir yansımasıdır.”