Yıldızlı Belediyeler şeffaf mali yönetimler demek!

CTP Alsancak Belediye Başkan adayı Cezar Ekinci ve Lapta Belediye Başkan adayı Harper Bahadi bölge halklarıyla buluşup sorunları dinledi, projelerini anlattı. Adaylara belediye meclis üyelerinin yanı sıra ilçe yöneticileri de eşlik etti. Köy kahvesinde gerçekleştirilen sohbet toplantısına davet edilen Maliye Bakanı Zeren Mungan, Alsancak ve Karşıyaka’yı da ziyaret ederek halkla buluştu. Ziyaret ettiği yerlerde Maliye Bakanlığının yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Mungan, halktan gelen soruları yanıtladı.

MUNGAN: EKONOMİYİ BÜYÜTMEK İÇİN POLİTİKALAR ÜRETİYORUZ
Bakan Zeren Mungan göreve geldiklerinden itibaren birçok dönüşüm yasasını hazırlayıp meclise sevk ettiklerini söyledi. Bu yasalardan en önemlilerinden bir tanesinin ihale ile ilgili yasa olduğuna dikkat çeken Mungan, yıllardır bir tüzük kapsamında gerçekleşen devlet ihaleleri yasal zemine taşıdıklarını söyledi. Yine kayıt dışı ekonomiyi sonlandırmak için çalışmalarının devam ettiğini belirten Mungan, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile yapılan sözleşme gereği ekonomiyi büyütmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Ekonominin güçlenmesi için şeffaf ve sürdürülebilir yerel yönetimlerin çok önemli olduğunu belirten Mungan, CTP’nin koymuş olduğu hedefin çok üzerine çıkacağına dair inancının tam olduğunu sözlerine ekledi.

CEZAR EKİNCİ: TÜM ESNAFA EŞİT MESAFEDE OLACAĞIM
CTP Alsancak Belediye Başkan Adayı Cezar Ekinci, belediyecilikte hizmetlerin yanı sıra şeffaflık ve hesap verilebilirliğin de çok önemli olduğuna dikkat çekti. Her şeyden önce yıldızlı belediyecilik anlayışı gereği ihalelerin şaibeden uzak ve şeffaflıkla gerçekleşeceğini söyleyen Cezar Ekinci, ihale kapsamında olmayacak alışverişlerde veya hizmet alımlarında ise tüm esnafa eşit seviyede durarak mümkün olduğunca herkesin kalkınabilmesi için çalışacağını söyledi. Mevcut Başkan Yücel Atakara’nın mali açıdan hesap verilebilirliğinin olmaması bir yana 4 yıllık görev süresinde her ay toplaması gereken Belediye Meclisi’ni toplam 8 defa topladığını bunun hem etik olmadığını hem de yasalara aykırı olduğunu vurguladı. Kendi döneminde her ay en az 1 kere Belediye Meclisi’nin düzenli olarak toplanacağını ve her ayın ilk haftasında detaylı bir hesap sunumunun Belediye Kültür Merkezi binasında yapılacak toplantılarla halkla paylaşılacağını söyledi.

BAHADİ: MALİ AÇIDAN ŞEFFAF OLACAĞIZ
CTP Lapta Belediye Başkanı Harper Bahadi ise konuşmasında Belediye Başkanı Fuat Namsoy’u eleştirdi ve başkanın bölgeye seçimden seçime hizmet götürme alışkanlığı olduğunu, seçim zamanlarında da vatandaşlara verdiği hizmetin taş duvar örmekten ibaret olduğunu söyledi. ”Benim bölgeyle ile ilgili gailem vardır o yüzden aday oldum” diyen Bahadi, belediye çalışanlarının muazzam bir baskı altında tutulduğunu, seçildiği gün çalışanlara referandum yapma hakkı tanıyacağını söyledi. Belediye Meclisi görev yaptığı sürede beledi hizmetleri denetlemek için gayret gösterdiğini ancak Belediye Başkanı’nın birçok meseleyi meclis gündemine dahi getirmediğini ifade etti. Belediyenin mali yapısının bilinmediğini ve sorgulanmadığını vurgulayan Bahadi, Lapta bölgesinin yıldızlı belediyecilik anlayışına kavuşacağını ve bu anlayışın en önemli unsurlarından birinin şeffaflık ve hesap verilebilirlik olacağını söyledi.