Lefke’de kirli yatırıma kesinlikle yer yoktur

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri’ni kabul ederek sıkıntıları dinledi. Görüşmede Genel Sekreter Erdoğan Sorakın da hazır bulundu. Erhürman, parti olarak Lefke bölgesinde hiçbir kirli yatırıma izin vermeyeceklerini ve bu yöndeki her türlü girişime Lefkelilerle birlikte karşı çıkacaklarını vurguladı. Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri adına konuşma yapan Teoman Oktay da, “Yeni Gemikonağı Serbest Liman ve Bölgesi” ambalajı içerisinde yapılması planlanan kirli yatırımlara Lefke yöresinde veya ülkenin herhangi bir yerinde müsaade etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

ERHÜRMAN: LEFKE’NİN GELECEĞİ İLE İLGİLİ POLİTİKAMIZ ÇOK NET
Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri’ni kabulünde konuşan Genel Başkan Tufan Erhürman, parti olarak Lefke ile ilgili politikalarının çok açık bir biçimde daha önce defalarca kamuoyu ile paylaşıldığını, Lefke’nin geleceğinin turizm, eğitim ve tarım üzerinde şekillenmesini öngördüklerini, bu yaklaşıma uygun düşmeyen, plansız, programsız her türlü yatırıma karşı çıkacakları gibi, bu yaklaşım ve onun etrafında şekillenecek bir plan doğrultusunda yapılacak her türlü yatırımı da destekleyeceklerini belirtti.
Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri’nin endişelerinde de, tepkilerinde de son derece haklı olduklarını belirten Erhürman, “Bu bölgenin geçmişinde bugün hala ciddi bir sıkıntı teşkil eden CMC gibi bir felaket ve 2012’de gündeme getirilen petrol dolum tesisi girişimi var. Lefke halkı ve sivil toplum örgütleri bu tecrübelerden süzülmüş bir bilinçle, endişelerini ve tepkilerini geç kalmaksızın ortaya koymak konusunda takdire şayan bir tavır geliştirmiş durumda. Daha da önemlisi, Lefke halkı da, sivil toplum örgütleri de, artık cittaslow statüsünü kazanmış olan Lefke’nin geleceğini doğru biçimde planlamak konusunda aktif görev üstlendi. Lefke’nin geleceği Lefkelilere göre de, bize göre de, turizm, eğitim ve tarım üzerine kurulmalı ve tüm planlar ve uygulamalar böyle bir anlayışla yapılmalıdır. Ekonomisi turizm, eğitim ve tarım üzerine kurulan bir ilçede bunların tümü açısından zarar doğuracak kirli yatırımlara kesinlikle yer yoktur. Buna ne biz izin veririz, ne de Lefkeliler izin verir. Lefkeliler bu anlamda yurttaşlık ve hemşerilik bilinci açısından önemli bir örnek ortaya koyuyorlar ve kendilerine bu konuda desteğimiz tamdır” diye konuştu.

OKTAY: BÖLGENİN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE İZNİMİZ YOK
Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri adına konuşma yapan Teoman Oktay da Gemikonağı koyundaki bölgenin peşkeş çekilmesine kesinlikle izinleri olmadığını kaydetti. Yeni Gemikonağı Serbest Liman ve Bölgesi’nin kurulmak istendiği alanın Yedidalga girişindeki Kırmızı Liman Bölgesi diye anılan alan olduğunu hatırlatan Oktay, bölgenin Soli Antik Kenti’nin içinde yer aldığını ve çevresinin de büyük oranda KKTC Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “Soli Arkeolojik Sit Alanı” olarak ilan edildiğini ifade etti. Oktay, “Belirtilen konumdaki bir alanın Serbest Liman ve Bölge adı altında birilerine peşkeş çekilmesi ve hele hele böyle bir adım atıldıktan sonra oraya; Lefke’nin bundan sonra turizm, eğitim ve tarımla gelişme kararlılığına ters düşecek kirli yatırım, petrol dolum tesisi veya rafineri kurulmasına kesinlikle karşıyız ve buna hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.