CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, halkın kendilerine muhalefet görevi …

 CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, halkın kendilerine muhalefet görevi verdiğini belirterek, “Biz muhalefet olarak çözümü ve AB süreçlerinde atılacak her adımı sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

 
Soyer, sonuçları parti yetkili organlarında değerlendireceklerini ifade etti.
Soyer, seçim sonuçlarını izlediği parti genel merkezinde saat 22.00’de düzenlediği basın toplantısında, seçimden birinci parti çıkan UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nu telefonla arayarak kutladığını söyledi.
 
Soyer, seçim sonuçlarının kendilerini yollarında yürümekten alıkoyamayacağını belirterek, “Biz, başarılar karşısında şımarmadığımız gibi başarısızlıklar karşısında yıkılmayız” diye konuştu.
 
Kıbrıs Türk halkının eşitliği, AB’de Rumlar kadar hak sahibi olarak yer alması için her koşulda mücadele etmesini bilen bir parti olduklarını kaydeden Soyer, UBP’nin yaptıklarını yapmayacaklarını, kaotik ortam yaratmayacaklarını söyledi.
 
Ferdi Sabit Soyer, seçim sonuçlarının nedenleri arasında, çözüm ve AB süreçlerinde Kıbrıs Türk halkına hak ettiği karşılığın verilmemesinin bulunduğunu ve bunun hayal kırıklığı yarattığını belirterek, halka gerçekçi vaatlerde bulunarak propaganda sürdürdüklerini kaydetti.
 
Soyer, şimdi halka vaatler vererek seçilenlerin sözlerini tutmasını bekleyeceklerini ifade etti.
YSK’ya ve partililerine, polise, medyaya teşekkür eden Soyer, parti içi değerlendirme yapacaklarını bildirdi.
 
 
EKSİKLERİMİZİ PARTİ ORGANLARIMIZDA TARTIŞACAĞIZ”
 
CTP Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Biz başarılar karşısında şımarmadığımız gibi, başarısızlıklar karşısında da yıkılmayız” dedi.
 
Seçim sonuçlarının oluşumunda, halkın AB ve çözüm beklentilerinin tam olarak yerine gelmemesi ve sorumlu olarak CTP’nin gösterilmesinin, ekonomik kriz ve halkla iletişim kurup yapılanları anlatmakta yaşadıkları sıkıntıların etkili olduğunu belirten Soyer, halka gerçekçi vaatlerde bulunduklarını ve bunu sürdüreceklerini söyledi.
 
 
EROĞLU’NU KUTLADI
 
Soyer, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, UBP’nin seçimden başarılı parti olarak çıktığını, UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nu telefonla arayarak kutladığını belirtti ve UBP’yi tebrik etti.
 
CTP’nin temel ilkelerine uygun bir yolda yürüdüğünü, bu yolda başarılar ve başarısızlıklar olabildiğini, “Biz başarılar karşısında şımarmadığımız gibi, başarısızlıklar karşısında da yıkılmayız” dedi. Soyer, şöyle konuştu:
 
“Biz CTP-BG olarak Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs sorununun çözümünde taraf olması, Cumhurbaşkanı’nın sürdürdüğü görüşme sürecinde temel hedefe ulaşılması, AB’ye Kıbrıs Türk halkının Rumlar kadar hak sahibi olarak yer alması, Türkiye’nin AB sürecinde gelişme için her koşulda mücadele etmesini, politika üretmesini bilen bir partiyiz. Bu nedenle seçim sonuçları bizi yolumuzda yürümekten alıkoymayacaktır.
 
Halkımız bize muhalefet görevi vermiştir. Biz muhalefet olarak Kıbrıs sorununda çözüme AB süreçlerine doğru ve atılacak her adımı, sonuna kadar destekleyeceğiz. Bu adımların kösteklenmesine dönük atılacak bütün adımları Kıbrıs Türk halkının iradesiyle anayasal süreçler içinde, demokratik süreçlere bağlı mücadelemizi sürdüreceğiz.”
 
 
“UBP’NİN YAPTIKLARINI YAPMAYACAĞIZ”
 
Başbakan Soyer, UBP’nin yaptıklarını yapmayacaklarını, seçimden hemen bir hafta sonra erken seçim istemek, çeşitli siyasal ve kaotik ortamlar yaratmak gibi şeyler yapmayacaklarını ifade ederek, halkın verdiği görev doğrultusunda temel ilkelerine bağlı yürüyüşlerini sürdüreceklerini kaydetti.
 
Seçim sonuçlarının ortaya çıkmasında çeşitli nedenler bulunduğunu, birinin çözüm ve AB sürecinde Kıbrıs Türk halkının büyük beklentilerine karşın AB, dünya ve Güney Kıbrıs’taki liderlik tarafından karşılık verilmemesi olduğunu ifade eden Ferdi Sabit Soyer, halkta yaratılan hayalkırıklığının etken olduğunu belirtti.
 
Soyer, CTP’nin devraldığı KKTC’ye bir o kadar daha eklediğini, ekonominin ve dış politikanın her alanında yaptıklarıyla gurur duyduklarını dile getirerek, beklentilerin gerçekleşmemesinin nedeni çözümsüzlükken, CTP’ye karşı son derece yaygın kampanyayla haksız bir suçlama yapıldığını söyledi.
 
 
“EKSİKLERİ ORGANLARDA TARTIŞACAĞIZ”
 
“Bizim de kendimizden kaynaklanan nedenlerimiz vardır. İnsanlarla iletişim kurmakta, yaptıklarımızı anlatmakta, katılım kanallarını genişlemekte bir kısım sıkıntılarımız oldu. Bize dönük eksiklikleri önümüzdeki günlerde organ toplantılarında tartışarak, partimizin bu süreçte, daha etkili, verimli olması için gerekeni yapacağız” diyen Ferdi Sabit Soyer, seçim sürecinde ekonomiye dair halka ülke gerçeklerine dayalı bir program sunduklarını söyledi.
 
CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Soyer, diğer partilerin halkın ilgisini çeken önermeler yaptıklarını, şimdi seçimden başarılı çıkan UBP’nin seçim bildirgesindeki vaatlerini herhalde yerine getireceğini, kendilerinin gerçeklere dayalı siyaseti sürdüreceklerini belirtti.
 
 
TEŞEKKÜR
Soyer, seçim sürecinde çalışan tüm partililerine, diğer partilerin üyelerine teşekkür ederek, “CTP bu yolda başarıda şımarmadığı gibi başarısızlıkta da yıkılmadan halkın temel istencini yerine getirecek bütün unsurları yaşama geçirecektir” dedi.
YSK’ya, seçimde görev yapanlara, polise ve medya mensuplarına da teşekkür etti.
 
Soyer, CTP’nin milletvekili sayısının düşmesine neden olan hatanın ne olduğu sorusuna karşılık, AB ve çözüm beklentilerinin tam olarak yerine gelmemesi ve sorumlu olarak CTP’nin gösterilmesinin, kendi dışlarındaki etkenlerden sorumlu tutulmalarının, AB’nin ve Güney Kıbrıs Rum liderliğinin, Kıbrıs Türk halkının dünyayla bütünleşmesinde engelleyici pozisyonda bulunmasının sonuçta etkili olduğunu anlattı.
 
Ekonomik gelişmenin önemli bir ivme olduğunu, 2008’in ikinci yarısından itibaren global krizin etkili olduğunu belirten Soyer, ekonomik sorunların bu krizi göğüslemelerinde sıkıntılar yarattığını kaydetti.
Kendilerini anlatma sıkıntılarına da değinen Soyer, bunları kendi içlerinde değerlendirip organların kararlarıyla şekillendireceklerini söyledi.
 
Kampanyalarını gerçeklere dayalı götürdüklerini, boş ve popülist hiçbir vaatte bulunmadıklarını ifade eden Ferdi Sabit Soyer, “Bu bir anlamda insanlarımızın beklentilerini de gösteren bir neticedir. Kanıma göre bu konuda ısrar etmemiz gerekir. Biz parti olarak gerçekleri her zaman söyleyeceğiz. Şimdi görev bu vaatleri halka sunanların bunları yerine getirmesidir” dedi.
 
 
“ÇÖZÜM VE AB KONUSUNDA ATILACAK ADIMLARA KARŞI ÇIKMAYACAĞIZ”
 
Çözüm ve AB konusunda atılacak adımlara CTP’nin muhalefet olarak asla karşı çıkmayacağını, teşvik edici olacağını çünkü esas amacın Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu vurgulayan Soyer, bir problemle karşılaşırlarsa, çözüm, demokrasi, ekonomik gelişme, bölgeye barış ve istikrarın gelmesi için CTP’nin anayasal haklarıyla görevini yerine getireceğini söyledi.
 
CTP’nin iktidara gelmesiyle demokrasinin en güzel noktalarının yaşandığını kaydeden Soyer, söz, düşünce ve anlatım özgürlüğü ortamının, medyada özgürlüğün gölgelenmemesi için ellerinden gelen gayreti sürdüreceklerini sözlerine ekledi.