CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayınladığı mesajda basının etik değerlere sahip çıkarak objektif habercilik ilkelerinin…

 CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayınladığı mesajda basının etik değerlere sahip çıkarak objektif habercilik ilkelerinin tüm unsurlarına hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı

 
Günümüzden 120 yıl önce bugün Kıbrıs’ta yayınlanan ilk Türkçe gazete Sadet’in yayın hayatına atıldığı günden bu yana büyük mücadelelerle 120 yılı geride bırakan Kıbrıs Türk basınının Basın Gününü yürekten kutlarım.
O günden bu yana evrilerek gelişen ancak her dönemde Kıbrıs Türk halkının barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin neferleri olarak yer alan Kıbrıs Türk basını, Kıbrıs’ta barış ve birlikteliğin öncüsü olmuştur. 
 
Ayrıca, basınımızın, Kıbrıs’ta eşit koşullarda eşit haklara sahip olarak bulunacak olan bir çözüme katkı sağlayacak unsurların başında geldiği gerçeğinden hareketle, içerisinde bulunduğumuz barışa yönelik görüşme sürecine vereceği desteğin büyük önem taşıdığını basın Günü vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isterim.
 
Geçen zaman içerisinde kaydedilen gelişim ve değişimlere paralel olarak şekillenen medya, geldiğimiz noktada toplumların ileriye taşınma sürecinde büyük bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda medyada sağduyu ve etik değerlere sahip çıkmanın önemiyle birlikte, sektörde hizmet veren basın emekçileri ve kuruluşlarının sorumlulukları da aynı oranda katlanarak artmaktadır.
 
Basınımız, özündeki etik değerlere de sahip çıkarak objektif habercilik ilkelerinin tüm unsurlarına hassasiyet göstermeli ve yayın prensiplerini bu doğrultuda geliştirerek öncülük görevlerini daha ileri değerlere taşımalıdır.
 
Kuruluşundan bu yana tüm insanların düşünce ve anlatım özgürlüğü hakkını savunan Cumhuriyetçi Türk Partisi, basın özgürlüğünün sadece bir hak değil, demokratik toplumların ve demokratikleşmenin önde gelen şartlarından biri olduğunun bilincindedir. 
 
11 Temmuz Basın Günü vesilesiyle Kıbrıs Türk Basını’na emek veren tüm medya mensuplarına, en derin saygılarımı sunuyor ve 11 Temmuz Basın Günü’nü kutluyorum.”