Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Sağlık Komisyonu, bir gazetenin bugünkü sayısında yeni başlayan sağlık…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Sağlık Komisyonu, bir gazetenin bugünkü sayısında yeni başlayan sağlık denetimleri ile ilgili haber verilirken, “güvenilir kaynaklara” dayandırılarak CTP-BG’nin hükümette olduğu dönemde hiç denetim yapılmadığı şeklindeki iddiaların tamamen gerçek dışı ve maksatlı olduğunu vurguladı.

 
CTP-BG Sağlık Komisyonu, CTP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
 
“Bir gazetemizde, bugün yayınlanan bir haberde, yeni göreve gelen sağlık bakanlığı ekiplerinin, sağlık denetimlerine başladıkları, manşetten bildirilmektedir. Bu sevindirici ve olumlu olay, gerek haberin yazılış biçimi ve gerekse iki ayrı köşe yazısında, sanki de sağlık denetimleri ilk defa yapılmış, şimdiye kadar hiç yapılmamış gibi aktarılmaktadır.
 
Oysa CTP-BG  hükümette bulunduğu 2004-2009 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, lokanta, otel, gıda imalathaneleri ile ilgili denetimleri hiç durmamış, özellikle sıcakların ve  enfeksiyon riskinin arttığı yaz dönemi başlarında sıklaştırılarak, hizmet kesintisiz  sürdürülmüştür. Bu dönem boyunca herhangi bir eksiği ve yanlışı görülen işyerlerine, uyarı, yazıları gönderilmiş, müteakip denetimlerle eksiklik ve hataların devam edip etmediği, takip edilmiştir. Bununla da kalınmamış, halka açık havuzlar da, mikrobiyolojik ve kimyasal yönden denetlenerek, değerlerinin halk sağlığına uyan değerlere çekilmesi sağlanmıştır.
 
Dört yıl kesintisiz sürdürülen ve sürdürülmesi de gerekli olan bu hizmet, Mayıs ayı başlarında yoğunluklu olarak yeniden başlaması gerekirken, UBP’nin, seçim ve bürokrat atanması gibi meşguliyetleri yüzünden aksamış, geç başlamıştır.
 
Zaten yapılması gereken, rutin bir işin aksatılmasından dolayı, halktan özür dilenecek yerde, nihayet başlamış olmasını büyük bir başarı olarak takdim ederken, bunu bile partimize gerçek dışı bir saldırı amacıyla kullanmayı, ibret verici bir tavır olarak değerlendirmekteyiz.”