CTP-BG Grup Başkan Vekili Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Derviş Eroğlu başkanlığındaki hükümetin icraatlarıyla beceriksizliğini …

 CTP-BG Grup Başkan Vekili Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Derviş Eroğlu başkanlığındaki hükümetin icraatlarıyla beceriksizliğini ortaya koyduğunu vurguladı

 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Grup Başkan Vekili, Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Başbakan Derviş Eroğlu Başkanlığındaki hükümetin ne yapacağını bilmez halde hata üzerine hata yaparak kendi yarattığı büyük bir keşmekeş içinde umutsuzca çırpındığını vurguladı.
 
Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin ek mesaileri kısıtlamaya yönelik olarak çıkarttığı kanun gücünde kararname çerçevesinde öngörülen düzenlemelerin iş bilmezliğin gerçek bir göstergesi olduğunu kaydeden Kalyoncu, “çok deneyimli olduğunu iddia eden Sayın Eroğlu, ne yapacağını bilmez bir vaziyette, hükümetin ise paçasından beceriksizlik akıyor” dedi.
 
Bu iddiasına kanıt olarak Merkezi Cezaevinde yeniden düzenlenen vardiya sistemi ve barem bazındaki mesai düzenlemelerini örnek gösteren Kalyoncu şöyle dedi:
 
“Merkezi Cezaevi’nde bugüne kadar 24/72 esasına göre uygulanmakta olan vardiya sistemi sözde tasarruf 8/8/8 olarak değiştirildi. Ne var ki sözde tasarruf sağlamak için yapılan bu düzenlemenin ne kadar beceriksizce ve bilgisizce gerçekleştirildiği 24/72 sisteminde bir kişiye ayda en fazla 4 saat fazla mesai gerçekleşirken yeni düzenlemeyle bu bir kişiye ayda en az 90 saate çıkmıştır. İçişleri Bakanlığı ancak sendikaların uyarısı üzerine uygulamayı durdurmuştur.
 
Yine ek mesaileri azaltmak adına baremlerle ilgili düzenleme ise barem 11’e kadar yüzde 65, barem 11-15 arası yüzde 80 ve barem 16-18 arası ise yüzde yüz ek mesai hakkını getirmiştir. Bu anayasanın eşitlik ilkesine tümüyle aykırıdır ve ayrıca buradaki tutarsızlığı anlamak için ekonomist olmaya gerek bile yoktur.”
 
Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin bu icraatlarıyla her gün biraz daha gerçek yüzünü ortaya serdiğine işaret eden Kalyoncu, “yapacakları en doğru hareket, ülkeye daha fazla zarara vermemek için istifa etmektir” dedi.