CTP-BG Lefkoşa İlçesi Milletvekili adayları ve sıralarının saptandığı kongresinde konuşan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer’den muhalefet partilerine çağrı:

CTP-BG Lefkoşa İlçesi Milletvekili adayları ve sıralarının saptandığı kongresinde konuşan CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer’den muhalefet partilerine çağrı:

“Halka hizmet etmek isteyen temel sorunlara yanıt bulur”

Soyer: “siyasi partiler demokratik hukuk devletini kurumsallaştırmak istiyorlarsa, demokrasiyi geliştirmek ve ilerletmek istiyorlarsa, kendi içinde güçlü demokratik mekanizmaları oluşturmalıdırlar”

Soyer “bizden çözümsüzlüğü savunmayı, AB sürecinde ilerlememeyi, uyum çalışmalarını durdurmayı, T izinlerini dağıtmayı beklemesinler. Temel hedef 25 artıdır. Bu temel hedef doğrultusunda çok çalışacağız”

“İş, aş ile insanları tehdit ederek korkutanlara karşı CTP-BG barış ve demokrasinin, Kıbrıs Türk halkının ileriye gitmesinin neferidir.”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, halka hizmet etmek isteyenlerin temel sorunlara da yanıt bulması gerektiğinin altını çizdi. CTP-BG Lefkoşa İlçesi Milletvekili adayları ve sıralarının saptandığı kongresi bu akşam (11 Şubat Çarşamba) Lefkoşa’daki Hidden Garden’de gerçekleşti. Coşkulu ve yoğun bir katılımla gerçekleşen gecede Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu kongreye katılanlara hitap etti.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı Kadri Fellahoğlu “yolumuz yeşil yoldur, aşacak çok engeller ve yürüyecek yolumuz vardır, bıkmadan usanmadan hep birlikte yürüdük, beklemeden ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

“ÖNCE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ”

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer konuşmasında, halka hizmet etmek isteyen siyasi partilerin bazı temel konulara cevap bulmaları gerektiğini vurguladı. Başbakan Soyer, “siyasi partiler demokratik hukuk devletini kurumsallaştırmak istiyorlarsa, demokrasiyi geliştirmek ve ilerletmek istiyorlarsa, kendi içinde güçlü demokratik mekanizmaları oluşturmak zorundadırlar” dedi.

Bazı siyasi partilerin aday adaylığı için adaylardan yüklü miktarlara para istediğini ve hangi metotla aday adaylarını tespit edeceklerinin bilinmediğini belirten CTP-BG Genel Başkanı Soyer, bu partilerin demokrasiyi geliştirmekten bahsettiklerini, ancak öncelikle kendi partileri içinde demokratik mekanizmayı işletmek zorunda olduklarını ifade etti. Soyer, CTP-BG’nin gerek Genel Başkanı’nın gerekse de Merkez Yönetim Kurulu’nun aday adaylarının tespitinde delegesinin, üyesinin iradelerinin önünde olmadığını vurguladı. Soyer, “kendi içlerinde demokrasiyi yerleştiremeyenler, ülke ekonomisine ve ülkenin demokratikleşmesine katkı koyamazlar” dedi.

“EN ÖNEMLİ HUSUS Kıbrıs SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ”

CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, demokratik hukuk devletinden, gelişmeden ve ekonomik ilerlemeden bahsedenlerin öncelikle Kıbrıs sorununun çözümünde irade, istek ortaya koymaları gerektiğinin altını çizerek, Kıbrıs Türk halkının demokratik gelişmesinin, ekonomik ilerlemesinin özündeki en önemli hususun Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu vurguladı. Soyer, Kıbrıs sorunun çözümüne dair irade istek ve girişim orta koyamayan ve Avrupa Birliği süreçlerini ilerletmeyen herhangi bir siyasi hareketin demokratik hukuk devletinin gelişmesine dair bu ülkeye ve bu ülkenin insanına bir şey katamayacağını vurguladı.

Soyer, 2003 yılına kadar Kıbrıs Türk halkının anti demokratik bir sistemde yönetilmesi, ekonomisinin gelişmemesi, demokratik kurumsallaşmasının ilerlemesi, Avrupa ve dünyayla bağ kuramamasını müdafaa etmeye çalışan bir siyasal gücün ülkenin ve toplumun gelişmesi konusunda bir şey üretemeyeceğinin altını çizdi.

Soyer, Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üstünde duran bir ekonomiyle yaşayabilmesi için çözümün olması gerektiğini vurguladı. Soyer, ‘biz geliyoruz’ diyen UBP liderliğinden binlerce konutzede ve sosyal sigorta primini ödeyemeyen 10 bin insanın problemini devraldıklarına dikkat çekti ve binlerce konutzedenin sorununun çözüldüğü 10 bin kişinin sosyal sigorta kapsamına alındığını vurguladı. Soyer, 5 bin dolar olan milli gelirin 10 bin dolara çıkarıldığını, çözüm ve demokratikleşmeyle ileriye devam edeceklerini ifade etti. Soyer “bizden çözümsüzlüğü savunmayı, AB sürecinde ilerlememeyi, uyum çalışmalarını durdurmayı, T izinlerini dağıtmayı beklemesinler. Temel hedef 25 artıdır. Bu temel hedef doğrultusunda çok çalışacağız” dedi.

Başbakan Soyer, Kıbrıs sorununun çözümüne karşı irade ortaya koyamayanların, çözüm konusunda isteksiz olanların ilerleme kaydedemeyeceğini ve bunun CTP’nin diğer partilere göre önemli bir farkı olduğunu belirtti. Soyer konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“İş ve aş ile insanları tehdit ederek korkutmaya çalışmaktadırlar. Biz barış ve demokrasinin, Kıbrıs Türk halkının ileriye gitmesinin neferiyiz.”