Belediye Emekçileri Sendikası, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın yaklaşımlarının yarattığı endişeleri CTP-BG’ye aktardı…

  

Belediye Emekçileri Sendikası, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın yaklaşımlarının yarattığı endişeleri CTP-BG’ye aktardı…
 
 
LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın çalışanların sosyal yatırımlarını yapmadığı gibi diğer belediyelere de kötü örnek teşkil ettiğine dikkat çeken BES yetkilileri Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti…
 
Yasal yapılanmaların önemine işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ise sendikanın kaygılarını paylaştığını söyledi ve Belediyeleri tek başına yönetmeye çalışmanın ciddi sorunlar doğuracağının altını çizdi.
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, yasa ve kuralları göz ardı ederek Belediyeleri tek başına yönetmeye çalışmanın büyük sorunlar doğuracağı uyarısında bulundu.
Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan Sendika Başkanı Birtan Aktolga başkanlığındaki bir heyet, bugün CTP-BG’yi ziyaret ederek, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, CTP Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay ve CTP-BG’li Lefkoşa Belediye Meclisi üyeleri ile Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunları görüştü.
BES yetkililerinin talebi ile gerçekleşen toplantıda LTB’de intibaklar, toplu sözleşme ve çalışanların sosyal yatırımları ile ilgili konular ele alındı.
 
Yeni yasa uyarınca erken seçimler nedeniyle Nisan 2009’da yapılması gereken belediye çalışanlarının intibaklarının BES’in de aralarında bulunduğu belediyelerde örgütlü 5 sendika ve ilgili bakanlık arasındaki görüşmeler sonucu Eylül 2009’da yapılması yönünde karar alındığını aktaran sendika yetkilileri, 9 belediyede intibakların gerçekleştirilmesi için girişimler başlatılmış olmasına karşın, LTB’de bu konuda herhangi bir adım atılmadığını kaydetti.
 
LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın kendilerine intibakları yasanın gerektirdiği şekilde değil, kendi uygun gördüğü şekilde yapacağını bildirdiğini ifade eden BES yetkilileri, Bulutoğluları’nın sendika yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde; Belediyede kimin çalışıp, çalışmadığını kendisinin tespit edeceğini ve personelin işten durdurulup durdurulmayacağı ve/veya nereye intibak ettirileceğine kendisinin karar vereceğini belirttiğini ifade ettiler. LTB Başkanı’nın bu tutumu nedeniyle duydukları endişeyi de dile getiren BES yetkilileri Belediye Personel Yasası ve bu yasanın iyileştirilmesi konusunda eski hükümetin elinden geleni yaptığını da anımsatarak, intibakların askıda kalmasının ciddi bir kaos yarattığını vurguladılar.
 
TOPLU SÖZLEŞME ASKIDA
 
LTB Başkanının, 2008 yılı Toplu İş sözleşmesini imzalamış olmasına rağmen hala belediye meclisi gündemine koydurtmadığı ve dolaysıyla onaylatmadığını da aktaran BES temsilcileri LTB Başkanı’na 2009 yılı toplu iş sözleşmesi konusunda yaptıkları çağrılara da yanıt alamadıklarını sözlerine eklediler. BES yetkilileri konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığının arabuluculuğunu talep ettiklerini de ifade ederek “Sayın Başkan, bakanlığın yaptığı toplantı çağrısına da cevap vermedi. Bu nedenle BES, İçişleri Bakanlığına, bakanlıkta organize edilecek yeni bir toplantı düzenlenmesi konusunda yeni bir başvuru yapacak” dediler.
 
 
LTB, DİĞER BELEDİYELERE KÖTÜ ÖRNEK OLUŞTURUYOR
 
 
BES yetkilileri, LTB’de yaşanan diğer önemli bir sorunun çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları ile ilgili olduğunu vurguladılar. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 1 Eylül 2008 tarihinden buyana çalışanlarının sosyal sigorta yatırımlarını yapmadığı gibi, 1 Haziran 2007 tarihinden bu yana da ihtiyat sandığı yatırımlarını yatırmadığını anlatan BES yetkilileri, LTB’nin bu iki kuruma toplam borcunun 15 trilyonu bulduğunu belirtti. Sendika yetkilileri, Belediye personelinin maaşlarından sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı kesintilerinin yapılmasına rağmen Belediye başkanının ihmalinden kaynaklanan bu durumdan dolayı, mağdur olanın yine belediye çalışanları olduğunu vurguladılar.
 
BES temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla 2008 yılında sosyal sigorta yatırımlarının taksitlendirilmesi konusunda varılan anlaşmaya da gerçekleşen hükümet değişikliğiyle uymamaya başlayan LTB Başkanı Bulutoğluları’nın diğer belediyelere de kötü örnek olduğunu kaydetti. Sendikacılar, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı kurumlarına en eski borçlu olan Lefke Belediyesi’nin bile artık yatırımlarından vazgeçtiğini ifade eden sendikacılar, KKTC Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu ve konunun yasal yönden inceletilmesi için girişim başlattıklarını söyledi.
 
 
İŞÇİ ALIMLARI
 
Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm yönetimlerin toplam 381 personel aldığını belirten sendika yetkilileri, Cemal Bulutoğluları’nın göreve geldikten sonra belediye çalışan kadrosuna 530 yeni personel daha aldığına dikkat çektiler. Sendikacılar, 2007 yılında çıkarılan Belediye Personel Yasası’nın LTB’ye verdiği maksimum personel sayısı dışında kalan personelin ise Arabahmet Bölgesini geliştirmek ve kalkındırmak amaçlı kurulan Arabahmet Şirketi üzerinden Belediye’de istihdam edildiği belirtildi. Bu kişilerin Arabahmet Şirketi üzerinden istihdam edilmelerinin şirket tüzüğüne aykırı bir uygulama olduğunun altını da çizen sendikacılar, bu konuda Ombudsman’dan görüş talep ettiklerini de sözlerine eklediler
ERK BES yetkililerinin aktardığı sorunları değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ise Belediye çalışanlarının yasal yapılanmalarının önemine dikkat çekerek, sendika yetkililerinin endişelerini paylaştığını ifade etti.
 
Belediye başkanlarının belediyeleri meclisleri ve ilgili komiteleriyle birlikte sağlıklı bir şekilde yürütebileceğinin altını çizen Erk, belediyeleri tek başına yönetmeye çalışmanın ciddi sorunlar ortaya koyacağını vurguladı.
Kutlay Erk, Toplu İş Sözleşmesinin belediye meclis toplantı gündemine alınması için CTP-BG meclis üyelerinin öneri götüreceğini ve konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.